Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Accident în curtea unei şcoli din Londra: A doua fetiţă a decedat

10 Iul. 2023, 06:44
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
10 Iul. 2023, 06:44 // În Lume //  Redacția Realitatea

Încă o fetiţă a murit din cauza rănilor suferite după ce o maşină a intrat, joi, într-o şcoală din Wimbledon. Poliţia metropolitană a anunţat că Nuria Sajjad, în vârstă de opt ani, este cea de-a doua victimă, informează bbc.com.

Selena Lau, în vârstă de opt ani, a murit, de asemenea, în urma incidentului din Wimbledon.

Într-un comunicat publicat duminică de poliţie, familia Nuriei a descris-o pe aceasta ca fiind „lumina vieţii” lor. Familia Nuriei a transmis că anunţă vestea cu „profundă tristeţe” şi a cerut să i se respecte intimitatea. Mai multe persoane au fost transportate la spital după accidentul de joi de la The Study Preparatory School, în care a fost implicat un Land Rover. O femeie în vârstă de aproximativ 40 de ani rămâne în stare gravă la spital.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Şoferul vehiculului – o femeie de 46 de ani – a fost eliberată pe cauţiune până la sfârşitul lunii iulie, după ce a fost arestată sub suspiciunea de a fi provocat moarte prin conducere periculoasă. La şcoală avea loc o petrecere de sfârşit de semestru când vehiculul a trecut prin gard şi a intrat într-o clădire. Şcoala privată de fete se află la doar un kilometru şi jumătate de All England Lawn Tennis and Croquet Club, care găzduieşte faimosul turneu de tenis de la Wimbledon.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 19:45
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
20 Aug. 2026, 19:45 // Slider //  Realitatea.md

Deputata Ana Țurcan – Oboroc din fracțiunea „Democrația Acasă” afirmă pe rețelele de socializare că ar fi primit cerere prealabilă de la Marcela Adam, după scandalul cu „eu nu beau vodcă”. Într-o secvență video publicată, parlamentara  afirmă că documentul i-ar fi fost transmis de pe poșta Legislativului, cu antet și cu număr de ieșire.

Țurcan – Oboroc susține că va sesiza Direcția juridică din Legislativ, cu referire la utilizarea poștei de serviciu de către Marcela Adam pentru a-i expedia cererea prealabilă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Cere ca, timp de 30 de zile, pe pagina mea de Facebook să fie postate scuzele publice prin care afirm că nu consumă alcool, în mod special în timpul exercitării mandatului de deputată și să îmi cer scuze. Doamna Marcela, după cum ați solicitat, poftim:

Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Marcela Adam nu consumă alcool în timpul exercitării mandatului de deputat. Să mă scuzați.

Replica o să stea 30 de zile, după cum solicită doamna deputată, pe pagina mea de Facebook”, spune Ana Țurcanu Oboroc în secvența video.

Reprezentanți ai serviciului de presă al PAS au direcționat echipa Realitatea către Marcela Adam, sugerând să îi transmitem un mesaj pe Facebook, pentru a primi o reacție și a confirma informațiile despre cererea prealabilă. Deputata nu a răspuns până la ora publicării știrii la mesajul expediat de redacție.

„Vreau să spun că nu consum vodcă”! Cum a ajuns Marcela Adam să facă declarația la tribuna Parlamentului