Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Termenul de înscriere la concursul „Premiul Național”, prelungit cu încă 30 de zile

14 Aug. 2023, 14:50
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
14 Aug. 2023, 14:50 // Societate //  Realitatea.md

Termenul de depunere a dosarelor la concursul „Premiul Național”, ediția 2022, a fost prelungit până pe 14 septembrie 2023. O decizie în acest sens a fost luată la cea de-a doua ședință a Comisiei pentru decernarea Premiului Național.

Amintim că, potrivit deciziei Comisiei din 30 iunie, în anul curent, etapele II și IV sunt comasate. Persoanele notorii pot semna o singură scrisoare de recomandare, astfel fiind asigurată ponderea acesteia. De asemenea, dosarele și scrisorile de recomandare se depun concomitent, exclusiv în format electronic, pe adresa de e-mail: cancelaria@gov.md, până la data de 14 septembrie, ora 17:00.

Dosarul pentru „Premiul Național” trebuie să conțină:

  1. scrisoarea de recomandare a candidaţilor/colectivelor de candidați (FORMULAR)În calitate de candidaţi/colective de candidaţi la concurs pot fi recomandați de către persoane notorii și/sau autorități abilitate, persoane ale căror rezultate ale activităţii sunt cunoscute de cel puţin un an publicului larg şi specialiștilor din domeniu.
  2. curriculum vitae (CV);
  3. lista publicaţiilor (pentru cărţile publicate în Republica Moldova se va indica ISBN-ul);
  4. lucrările ştiinţifice/de creaţie (monografii, broşuri, pliante);
  5. operele literare publicate şi înregistrate la Camera Naţională a Cărţii din Republica Moldova;
  6. copiile brevetelor de invenţii şi patentelor cu descrierea acestora;
  7. nformaţia despre contribuţia personală (în cazul colectivelor de candidaţi);
  8. adnotarea rezumativă a lucrării sau a contribuţiei generale, care se semnează de fiecare candidat (indicii tehnico-economici, rezultatele transpunerii în practică, opiniile publicului, criticilor literari şi de artă etc.);
  9. rezultatele implementării tehnologiilor, materialelor şi tehnicii noi;
  10. efectul/impactul economic/social/cultural al implementării/activităţii;
  11. materiale ilustrative aferente (imprimări audio/video, imagini, scheme, hărţi etc.);
  12. referinţe la sursele publice pentru documentarea asupra rezultatelor activităţii;
  13. alte materiale/informaţii de apreciere a candidatului/colectivului de candidaţi (indici de citare ISI sau Scopus, procese-verbale, decizii, recenzii, recomandări, distincţii, diplome etc.).

Adițional, prin decizia Comisiei, s-a stabilit că dosarul va include suplimentar o recenzie – fie din partea instituției/angajatorului, cu referire la activitatea/lucrările candidatului/candidatei, fie din partea unei instituții de profil, alta decât locul de muncă, sau din partea unei persoane cu expertiză în domeniu.

Menționăm că, anual, Guvernul decernează până la 10 premii naţionale în cadrul manifestărilor dedicate Zilei Independenţei. Premiul Naţional constă din diplomămedalie şi recompensă bănească, în valoare de 100 de mii de lei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 10:31
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
19 Aug. 2026, 10:31 // Societate //  Valentina Buza

Ministrul Educației, Dan Perciun, a venit cu o reacție la protestul profesorilor, care are loc miercuri, 19 august, în PMAN. Perciun a declarat că urmează să aibă loc mai multe discuții și consultări cu sindicatele.

„(…) Urmează să avem discuții cu profesorii imediat după ședință, vom avea și consultări cu sindicatele și vom propune acele soluții pe care le vedem fezabile la etapa de astăzi.

Este în definitivare și proiectul legii salarizării, eu cred că lucrurile care sunt incluse acolo sunt bune, nu sunt spectaculoase, dar sunt bune și vor mișca sistemul înainte din punct de vedere salarial, iar până la aprobarea legii urmează să vedem ce alte măsuri adiționare putem avea pentru a putea răspunde acelor angajamente care au fost făcute”

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Menționăm că miercuri, 19 august, sute de profesori din mai multe raioane ale țării, angajați din sistemul educațional și reprezentanți ai sindicatelor s-au adunat în fața clădirii Guvernului. Aceștia cer majorarea salariilor cadrelor didactice și ale personalului auxiliar, promisă începând cu 1 septembrie.

VIDEO Profesorii au ieșit la protest în fața Guvernului: „Vrem îndeplinirea angajamentelor!”