Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Spania anunță cea mai mare captură de cocaină din istoria țării

25 Aug. 2023, 18:45
 // Categoria: În Lume // Autor:  Elena Putregai
25 Aug. 2023, 18:45 // În Lume //  Elena Putregai

Poliția și vămile spaniole au anunțat vineri confiscarea a aproape 9,5 tone de cocaină provenită din Ecuador, considerată cea mai mare captură din istoria Spaniei, transmite AFP.

Captura a avut loc miercuri în portul Algeciras (sudul Spaniei) și constituie „cel mai mare transport de cocaină clandestin din Spania până în prezent”: 9.436 de kilograme care au fost ascunse în cutii de banane într-un container frigorific, au precizat autoritățile.

Această operațiune constituie „o lovitură fără precedent dată uneia dintre cele mai importante organizații criminale din lume implicate în distribuția de cocaină, care era destinată principalelor rețele infracționale din Europa”, se arată în comunicat, fără a identifica această organizație.

Pe transport au fost detectate siglele a peste 30 de organizații infracționale europene.

Organizația responsabilă de transport avea capacitatea de a trimite 40 de containere pe lună în Europa și „dispunea de o vastă rețea comercială pentru expedierea containerelor din Ecuador în Spania”, folosind și portul Vigo din nord-vestul Spaniei.

Poliția nu a raportat nicio arestare în timpul acestei operațiuni.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 14:58
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
19 Aug. 2026, 14:58 // Societate //  Valentina Buza

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova pentru miercuri, 19 august, este acoperit integral din punct de vedere comercial. Energocom a rezervat volumele necesare pentru consumul din această zi și a achiziționat în total 10.064 MWh de energie electrică.

Din volumul total, 22,30% provin din surse regenerabile locale, 75,33% din contracte bilaterale de import, 1,11% de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), iar 1,26% de la centralele electrice de termoficare (CET-uri).

Energocom precizează că, deși necesarul pentru această zi este acoperit, situația de pe piața regională rămâne dificilă. Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!