Cancelarul german, Angela Merkel, și președintele rus, Vladimir Putin, au discutat telefonic astăzi, cu ocazia marcării a 80 de ani de la conflictul militar din 1941, cunoscut sub denumirea de operațiune Barbarossa, informează Realitatea.md cu referire la agenția rusă de presă Tass.
Potrivit susei, în cadrul discuțiilor, Angela Merkel a transmis mesaje de compasiune „pentru faptul că oamenii din fosta URSS au avut mult de suferit de pe urma războiului provocat de regimul nazist”.
„Cancelarul a subliniat că suferința provocată de naziști oamenilor din Rusia, Ucraina, Belarus, dar și celelalte țări foste membre URSS – este resimțită de milioane de familii. Doamna Cancelar este recunoscătoare pentru faptul că multe din aceste țări au fost dispuse spre restabilirea relațiilor bune”, menționează reprezentantul cabinetului Cancelarului german, Steffen Seibert.
Operațiunea Barbarossa a fost numele de cod secret folosit de conducerea Germaniei naziste pentru operațiunea militară de invadare a Uniunii Sovietice în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, acțiune începută la 22 iunie 1941. Scopul inițial al operațiunii a fost cucerirea Rusiei Europene și a Ucrainei până la Arhanghelsk în nord și Astrahan în sud. Se presupune că eșecul Operațiunii Barbarossa a dus, în cele din urmă, la înfrângerea Germaniei naziste condusă de Adolf Hitler.
