Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

33% dintre companiile din R. Moldova consideră ineficiente politicile de stat pentru stimularea investițiilor

20 Oct. 2023, 10:27
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea MD
20 Oct. 2023, 10:27 // Life //  Realitatea MD

Instabilitatea geopolitică, lipsa forței de muncă și inflația sunt principalii factori de risc pentru industriile care își desfășoară activitatea în Republica Moldova. Este una dintre concluziile unui sondaj de opinie realizat de Camera Americană de Comerț cu privire la percepțiile mediului de afaceri din țară, scrie bani.md.

Majoritatea companiilor care au participat la cercetare au declar că autoritățile nu iau întotdeauna în considerare sugestiile și propunerile pe care le înaintează.

Sondajul de opinie, la care au participat 100 de companii, arată că 25% dintre respondenți sunt îngrijorați de instabilitatea geopolitică și consideră că aceasta reprezintă cel mai mare risc care poate afecta industriile în următorul an. Totodată, 16% au invocat lipsa forței de muncă drept o provocare pentru antreprenori, iar 13% sunt îngrijorați de creșterea inflației.

Aproape jumătate dintre respondenți (49%) au declarat că predictibilitatea cadrului de investiție este rea, 15% cred contrariul, iar 36% – au o părere neutră. O pătrime dintre respondenți (25%) se arată mulțumiți de calitatea cadrului de reglementare, 2% sunt foarte mulțumiți, în timp ce 29% au o părere negativă.

Studiul mai relevă că Republica Moldova are nevoie de politici de stat inovative care ar stimula investițiile. Astfel, 19% au declarat că politicile și programele de susținere a noilor investiții sunt bune, 47% au o părere neutră, iar 33% susțin că politicile în acest domeniu sunt rele.

Vorbind despre colaborarea cu Guvernul, companiile au fost întrebate care sunt top 3 activități de suport pe care le așteaptă din partea autorităților. Pe primul loc este îmbunătățirea cadrului de reglementare, urmează dezvoltarea infrastructurii, iar apoi  introducerea stimulentelor fiscale și financiare.

Totodată, 65% dintre respondenți cred că autoritățile iau uneori în considerare sugestiile lor, dar nu mereu. O pătrime (25%) au spus că foarte rar sunt auziți, 3% au declarat că nu sunt auziți niciodată, iar 7% au zis că propunerile lor sunt mereu luate în considerare.

În cadrul cercetării, respondenții au fost întrebați dacă, în viitor, compania pe care o reprezintă planifică să își extindă activitatea pe piață. Mai mult de jumătate (52%) au răspuns afirmativ, în timp ce 41% au declarat că nu sunt planificate schimbări.

Sondajul de opinie a fost realizat de Camera Americană de Comerț cu scopul de a evalua opinia companiilor față de mediul de afaceri din țară, a vedea cât este de atractiv pentru investiții și dezvoltare, dar și a identifica principalele domenii care pot fi îmbunătățite.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

 

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 20:56
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 20:56 // Slider //  Ana Panaguța

Doi cetățeni moldoveni au fost reținuți de polițiștii italieni după ce ar fi fost depistați cu documente false. Cazul a avut loc în zona Gallarate, provincia Varese, iar unul dintre bărbați era căutat internațional de autoritățile franceze, fiind suspectat de implicare în fraude informatice asupra bancomatelor. Cel de-al doilea fusese expulzat din Italia în 2023, scrie presa italiană.

Totul a început în după-amiaza zilei de marți, 18 august, când o patrulă a Poliției Rutiere italiene a oprit un automobil BMW la ieșirea de pe autostrada A8, în zona barierei Gallarate.

La volan și în mașină se aflau cei doi moldoveni. Inițial, aceștia au fost calmi și cooperanți și le-au prezentat polițiștilor permisul de conducere, pașapoartele și actele mașinii. Documentele au ridicat însă suspiciuni, iar verificările au indicat mai multe nereguli și posibile falsuri.

Polițiștii au efectuat verificări suplimentare în bazele de date, cu sprijinul Poliției de Frontieră de la Malpensa. Astfel, au stabilit identitatea reală a bărbatului de 36 de ani, care ar fi folosit un nume fals.

Era căutat de Franța din 2023

Potrivit autorităților italiene, moldoveanul era căutat de Franța încă din 2023, fiind suspectat că ar fi participat la o serie de fraude informatice asupra bancomatelor.

Anchetatorii susțin că acesta ar fi folosit metoda numită „jackpotting”. Prin această tehnică, infractorii încearcă să manipuleze sistemul informatic al unui bancomat pentru a-l determina să elibereze banii aflați în interior.

În astfel de operațiuni pot fi utilizate laptopuri și conexiuni speciale, iar acțiunile pot fi coordonate de la distanță de alți membri ai grupării. Potrivit verificărilor, bărbatul de 36 de ani ar fi vizat inclusiv o filială a băncii franceze Caisse d’Epargne.

El ar fi părăsit Franța înainte ca autoritățile să-i stabilească identitatea. A fost însă identificat în Italia, în urma controlului efectuat la Gallarate.

Moldoveanul a fost arestat și dus în penitenciarul din Busto Arsizio. El urmează să compară în fața Curții de Apel din Milano, care va examina solicitarea Franței privind extrădarea sa.

Cel de-al doilea moldovean fusese expulzat din Italia

În cazul tânărului de 21 de ani, autoritățile au constatat că acesta fusese expulzat din Italia în iunie 2023.

În timpul procesului desfășurat în regim de urgență, tânărul le-a spus judecătorilor că vrea să rămână în Italia pentru a munci și pentru a-și ajuta familia. El a declarat că are cinci frați și că provine dintr-o familie cu dificultăți financiare.

Tânărul a mai susținut că nu a înțeles pe deplin decizia de expulzare primită în 2023, deoarece documentul era redactat în italiană și engleză, limbi pe care nu le cunoaște.

Procurorul a cerut ca acesta să fie obligat să se prezinte zilnic la poliție în Corsico, unde locuiesc câteva dintre rudele sale. Judecătorul a respins însă solicitarea și a dispus eliberarea tânărului.

Autoritățile au început procedura pentru o nouă expulzare. Potrivit Poliției Rutiere, biletul pentru revenirea în Republica Moldova era deja pregătit, iar tânărul putea părăsi Italia chiar pe 20 august.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!