Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

VIDEO O nouă erupție vulcanică în Islanda. A patra în trei ani

19 Dec. 2023, 08:28
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
19 Dec. 2023, 08:28 // În Lume //  Redacția Realitatea

O nouă erupție vulcanică a început luni seara în Islanda, marcând a patra activitate de acest gen în ultimii trei ani, conform Institutului Meteorologic Islandez (IMO), citat de AFP.

Erupția efuzivă a început într-o zonă localizată la câțiva kilometri nord-est de Grindavik, la scurt timp după ora 22:30 GMT, conform unui comunicat emis de IMO.

Codul de culoare al aviației a fost schimbat în roșu pentru a avertiza asupra activității vulcanice în desfășurare. Deși erupția a generat preocupări în acest sens, operatorul aeroporturilor islandeze ISAVIA a anunțat că, până în prezent, nu s-au înregistrat întreruperi ale zborurilor de sosire sau plecare de pe aeroportul Keflavik.


Peninsula Reykjanes, situată la sud de capitala Reykjavik, a fost ferită de erupții vulcanice timp de opt secole, până în martie 2021. De atunci, au fost înregistrate încă două erupții în august 2022 și iulie 2023, semnalând o posibilă reluare a activității vulcanice în regiune, potrivit vulcanologilor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Islanda, cunoscută ca fiind țara focului și a gheții, găzduiește 32 de sisteme vulcanice active, iar locuitorii din Grindavik au fost evacuați în noiembrie 2023 ca măsură de precauție în contextul creșterii activității seismice. De atunci, lor li s-a permis să se întoarcă acasă doar în anumite intervale orare din timpul zilei.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!