Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

VIDEO Poliția a greșit adresa. Agenții au intrat cu forța într-o casă greșită și au rănit un copil

18 Ian. 2024, 14:23
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea MD
18 Ian. 2024, 14:23 // În Lume //  Realitatea MD

Poliția dintr-un orășel din Ohio trebuie să dea explicații după ce a pătruns în forță în casa greșită. Agenții puneau în aplicare au mandat de percheziție și, când nimeni nu a răspuns la ușă, au pătruns cu forța în locuință.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Au folosit cel puțin două grenade fumigene. În interior se afla o mamă și copilul ei de un an și câteva luni. Băiețelul ar fi inspirat fumul și a ajuns la spital. Avea o afecțiunea la plămâni, iar substanțele folosite de polițiști i-ar fi agravat starea, spune mama.

Poliția locală a cerut agenției de menținere a ordinii de la nivel de stat să ancheteze acest caz, scrie protv.ro.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 07:22
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
18 Aug. 2026, 07:22 // Slider //  Ursu Ana

Cinci tineri și-au pierdut viața într-un grav accident rutier produs pe autostrada M9 din Irlanda, la sud de Dublin, după ce mașina în care se aflau a circulat cu viteză mare pe contrasens și s-a ciocnit violent de un alt autoturism.

Potrivit presei irlandeze, tragedia s-a produs duminică. În urma impactului, cei cinci ocupanți ai vehiculului care circula pe sens opus au decedat. Alte patru persoane aflate în cea de-a doua mașină, inclusiv un copil, au fost transportate la spital cu răni grave.

Accidentul a avut loc la doar câteva zile după un alt incident similar, produs pe o altă autostradă din apropierea capitalei irlandeze, în urma căruia nouă persoane au fost rănite.

Premierul Irlandei, Micheal Martin, s-a declarat șocat de tragedie și a avertizat că astfel de comportamente ar putea fi influențate de dorința unor tineri de a obține popularitate pe rețelele sociale.

„Nu poate exista nicio toleranță pentru un asemenea comportament”, a declarat oficialul.

Și poliția irlandeză a condamnat ferm astfel de practici. Comisarul Justin Kelly a calificat circulația pe contrasens drept un comportament „iresponsabil și periculos”, subliniind că situația este și mai gravă atunci când astfel de gesturi sunt motivate de dorința de a câștiga aprecieri pe rețelele sociale.

La rândul său, liderul unui sindicat al polițiștilor, John Joe O’Connell, a declarat că unele grupuri de tineri organizează curse ilegale și postează imaginile pe platformele online pentru a provoca intervenția poliției.

Potrivit acestuia, agenții au instrucțiuni să nu urmărească vehiculele care circulă pe contrasens, pentru a evita punerea în pericol a altor participanți la trafic. În unele cazuri, șoferii profită de această regulă și aleg intenționat să conducă pe sens opus.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!