Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

VIDEO Ziua Nistrului – 26 mai 2024, râul care ne unește

23 Mai 2024, 11:46
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
23 Mai 2024, 11:46 // Societate //  Realitatea.md

În fiecare an, în ultima duminică a lunii mai, sărbătorim Ziua Nistrului, una dintre cele mai mari bogății naturale ale țării noastre, care asigură apa pentru 80% din populație, având un rol esențial în agricultură și dezvoltarea durabilă. Totodată, pe 24 mai este marcată Ziua europeană a parcurilor naționale la nivel continental, cu scopul de a apropia oamenii de natură și de a sensibiliza publicul cu privire la importanța frumuseții naturale în zonele protejate.

Parcul Național „Nistrul de Jos” a fost creat la 31 martie 2022, inclusiv cu eforturile susținute ale partenerilor, Societatea Ecologică „Biotica” și susținerea financiară a Agenției Austriece pentru Dezvoltare. Parcul Național Nistrul de Jos (PNNJ) se întinde pe o suprafață de circa 61,9 mii hectare, fiind unic din punct de vedere al diversității vegetale și animale. Este situat în partea de sud-est a țării, incluzând 13 localități din raioanele Ștefan-Vodă și Căușeni.

Pentru a contribui la creșterea eficienței ariilor protejate în reducerea pierderii biodiversității și la îmbunătățirea managementului ariilor protejate în Republica Moldova, în anul 2023 a fost lansat Proiectul „Îmbunătățirea managementului ariilor protejate din Republica Moldova prin dezvoltarea instituțională, consolidarea capacităților și restaurarea habitatelor” finanțat de către Agenția Austriacă pentru Dezvoltare (ADA) cu fonduri ale Cooperării Austriece pentru Dezvoltare (ADC) și implementat de către AO Societatea Ecologică „Biotica” și AO EcoContact. Printre cele trei arii protejate vizate în proiect se regăsește și PNNJ.

Astfel, în această regiune, în cadrul proiectului, urmează a fi implementate următoarele activități:

  • Instituționalizarea Parcului Național ”Nistrul de Jos”;
  • Elaborarea Planului de management și a regulamentului de funcționare a PNNJ;
  • Elaborarea regulamentelor locale de utilizare a serviciilor ecosistemice;
  • Lucrări de reparație și de dotare cu echipament tehnic a sediului administrației PNNJ;
  • Activități de infrastructură și restaurare a habitatelor;
  • Consolidarea rolului femeilor în guvernarea ariilor protejate și diversificarea economică în zonele rurale, prin Instruiri și schimb de experiență la nivel european.

Mai multe informații despre proiect, AICI.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.