Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Reacția Rusiei, după ce SUA a impus cele mai ample sancțiuni împotriva industriei petroliere ruse

12 Ian. 2025, 12:19
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
12 Ian. 2025, 12:19 // Economie //  Elena Putregai

Ministerul rus de Externe a denunţat sâmbătă, 11 ianuarie curent, noile sancţiuni americane împotriva sectorului energetic al Moscovei ca fiind o încercare de a afecta economia Rusiei, cu riscul destabilizării pieţelor globale, şi a declarat că ţara îşi va continua proiectele mari în domeniul petrolului şi gazelor. „Acţiunile ostile ale Washingtonului nu vor rămâne fără răspuns”, se arată în comunicatul transmis de MAE rus. 

Un comunicat al ministerului afirmă că Rusia va răspunde la acţiunile „ostile” ale Washingtonului, anunţate vineri, în timp ce îşi elaborează strategia de politică economică externă.

„Desigur, acţiunile ostile ale Washingtonului nu vor rămâne fără răspuns şi vor fi luate în considerare la elaborarea strategiei noastre economice externe. Vom continua să implementăm proiecte interne majore pentru producţia de petrol şi gaze, precum şi înlocuirea importurilor, furnizarea de servicii petroliere şi construirea de centrale nucleare în ţări terţe”, promite comunicatul MAE rus.

Măsurile anunţate de SUA reprezintă „o încercare de a provoca cel puţin unele daune economiei ruse, chiar şi cu preţul riscului de destabilizare a pieţelor mondiale, pe măsură ce se apropie sfârşitul mandatului ruşinos al preşedintelui Joe Biden la putere”, afirmă MAE rus.

„În ciuda convulsiilor de la Casa Albă şi a maşinaţiunilor lobby-ului rusofob din Occident, care încearcă să antreneze sectorul energetic mondial în războiul hibrid declanşat de Statele Unite împotriva Rusiei, ţara noastră a fost şi rămâne un actor-cheie şi de încredere pe piaţa mondială a combustibililor”, dă asigurări ministerul condus de Serghei Lavrov.

Acesta constituie cel mai amplu pachet de sancţiuni al SUA de până acum care vizează veniturile din petrol şi gaze ale Rusiei, parte a măsurilor menite să ofere Kievului şi viitoarei administraţii a lui Donald Trump pârghii pentru a ajunge la un acord care să pună capăt războiului din Ucraina. Trezoreria SUA a impus sancţiuni Gazprom Neft şi Surgutneftegas, care explorează, produc şi vând petrol, precum şi pentru 183 de nave care au transportat petrol rusesc, dintre care multe fac parte din aşa-numita flotă-fantomă de petroliere învechite operate de companii neoccidentale.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că măsurile vor „da o lovitură semnificativă” Moscovei. „Cu cât Rusia obţine mai puţine venituri din petrol, cu atât mai repede va fi restabilită pacea”, a spus el.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 10:59
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
18 Aug. 2026, 10:59 // Societate //  Valentina Buza

Locuitorii din Rezina, Fălești și Strășeni vor avea tarife noi pentru serviciile de apă, canalizare și epurare a apelor uzate. Decizia a fost luată de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică în ședința publică din 18 august, scrie Bani.md.

La Rezina, apa potabilă va costa 26,21 lei/m³. Pentru consumatorii casnici, tariful este cu 0,42 lei/m³ mai mic decât cel actual, iar pentru consumatorii noncasnici scade cu 28 de lei/m³. Canalizarea și epurarea vor costa 19,21 lei/m³ pentru consumatorii casnici, tarif care rămâne neschimbat, și 31,64 lei/m³ pentru cei noncasnici, cu 1,01 lei/m³ mai puțin decât în prezent.

La Fălești, tariful pentru apa tehnologică a fost stabilit la 30,02 lei/m³. Pentru consumatorii casnici, acesta scade cu 2,87 lei/m³, iar pentru cei noncasnici – cu 25,68 lei/m³. În același timp, serviciile de canalizare și epurare vor costa 35,51 lei/m³ pentru consumatorii casnici, cu 0,85 lei mai mult decât până acum, și cu 24,59 lei/m³ mai puțin pentru consumatorii noncasnici.

La Strășeni, tariful pentru apa potabilă destinată consumatorilor casnici rămâne la 20,73 lei/m³, în timp ce pentru consumatorii noncasnici scade la 25,78 lei/m³, cu 2,93 lei/m³ mai puțin decât tariful actual. Pentru canalizare și epurare, însă, tariful crește la 13,41 lei/m³, cu 2,40 lei/m³ mai mult decât cel în vigoare.

ANRE precizează că, la stabilirea tarifelor, au fost luate în calcul doar cheltuielile justificate și necesare pentru desfășurarea activității operatorilor. Au fost analizate inclusiv costurile pentru energia electrică, amortizarea, redevențele, pierderile de apă, volumele prognozate și devierile tarifare.

Totodată, autoritatea a redus veniturile reglementate solicitate de cei trei operatori cu 12,38 milioane de lei. Cea mai mare reducere a fost aplicată în cazul S.A. „Apă-Canal Strășeni” – 7,58 milioane de lei, urmată de operatorul din Rezina – 3 milioane de lei, și cel din Fălești – 1,8 milioane de lei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!