Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Viorel Furdui, directorul executiv CALM și Leonid Boaghi, primarul comunei Sireți, invitați la RLIVE TV

14 Feb. 2025, 11:24
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
14 Feb. 2025, 11:24 // Actualitate //  Realitatea.md

Datorită proiectelor de modernizare, în multe localități din Republica Moldova au fost inițiate și implementate programe menite să răspundă nevoilor cetățenilor. Cu toate acestea, provocările pentru administrațiile locale rămân considerabile: lipsa rețelelor de apă și canalizare, infrastructura deficitară și bugetele insuficiente continuă să frâneze dezvoltarea, în deosebi în mediul rural.

Un factor esențial în succesul acestor inițiative este capacitatea de absorbție a fondurilor. Cu cât o primărie este mai mare, cu atât are o putere mai mare de atragere a resurselor pentru proiecte de dezvoltare. În acest context, fragmentarea administrativă reprezintă o provocare: R. Moldova are 898 de primării pentru o populație de doar 2,4 milioane de locuitori.

Pentru a depăși această problemă, guvernul promovează procesul de amalgamare voluntară a primăriilor, estimând că localitățile unite vor resimți beneficii aproape imediat. Autoritățile speră să înregistreze, către anul 2026 – la sfârșitul primei etape a procesului, cel puțin 50 de primării amalgamate voluntar. Totuși, deși acest proces ar trebui finalizat până în 2026, el se confruntă cu reticența mai multor primari și a cetățenilor, care nu sunt încă pe deplin convinși de avantajele comasării.

Ce va urma? Va reuși R. Moldova să creeze o administrație locală mai eficientă și mai capabilă să susțină dezvoltarea? Vor reuși reformele să schimbe în bine soarta comunităților locale sau rezistența la schimbare va încetini acest proces esential?

Căutăm răspuns în cadrul emisiunii „Realitatea te privește”, vineri, 14 februarie, începând cu ora 20:00, la RLIVE TV. Invitaţii jurnalistei Valentina Ursu sunt Viorel Furdui, Directorul executiv CALM și Leonid Boaghi, primarul comunei Sireți, Strășeni, vicepreședinte al CALM.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 11:12
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
24 Aug. 2026, 11:12 // Societate //  Valentina Buza

După patru zile de intervenție continuă, pompierii au anunțat lichidarea incendiului izbucnit la gunoiștea orășenească din municipiul Orhei. Echipele de intervenție ale IGSU în comun cu angajații administrației publice locale au lucrat la fața locului neîntrerupt pentru localizarea și lichidarea focarelor de ardere.

Potrivit IGSU, în urma intervențiilor desfășurate, în seara zilei de 22 august, la ora 21:30, incendiul a fost lichidat complet.

„Misiunea a fost una complexă, întrucât arderea s-a produs atât la suprafață, cât și în substraturile masei de deșeuri. Astfel, pentru lichidarea completă a focarelor, pompierii, în comun cu reprezentanții autorităților publice locale au efectuat lucrări de desfacere și împrăștiere a deșeurilor, dar și acțiuni de compactare și copertare.

În total, la intervenție au fost antrenate 3 autospeciale de intervenție ale IGSU, cu un efectiv de 13 angajați, care au activat în schimburi prin rotație. Totodată, administrația publică locală a mobilizat 10 angajați cu 9 unități de tehnică specializată, printre care 2 buldozere, 2 excavatoare, 3 camioane și 2 tractoare cu cisternă”, se arată în comunicatul emis de IGSU.

În urma incendiului a fost afectată o suprafață de circa 1500 m², din suprafața totală a gunoiștii de circa 5000 m². La moment, situația este monitorizată de responsabilii autorităților publice locale, iar echipele de pompieri sunt la legătura cu aceștia pentru a interveni, în caz de necesitate.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Incendiu la poligonul de gunoi din Orhei! Locuitorii s-au trezit în fum