Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

STOP CADRU Speakerul Parlamentului condamnă ruga bașcanului Guțul către Rusia: „Să nu-și bage nasul…”

27 Mart. 2025, 11:42
 // Categoria: Politica // Autor:  Vlada Ciorici
27 Mart. 2025, 11:42 // Politica //  Vlada Ciorici

Președintele Parlamentului condamnă comportamentul și scrisoarea bașcanului Găgăuziei, Evghenia Guțul, care a cerut președintelui rus Vladimir Putin să intervină în justiția din țara noastră. Igor Grosu a spus franc: „Statul respectiv să nu-și bage nasul în treburile noastre interne”.

„Noi spunem statului respectiv să nu-și bage nasul în treburile noastre interne. Din păcate el a făcut-o de la independență încoace constant. Toate procesele, inclusiv cele judiciare, sunt treburi interne ale statului Republicii Moldova și ale instituțiilor de drept ale Republicii Moldova. Iar apelul către acest stat nu vine decât să reconfirme încă o dată cât de corect a fost atunci când s-a introdus în strategia de securitate națională cele două pericole la adresa securității statului: 1, crima organizată, corupția și 2, Federația Rusă”, a precizat speaker-ul Parlamentului.

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că miercuri, 26 martie curent, Guțul i-a cerut direct lui Putin să intervină și i-a sugerat să folosească „întregul arsenal de mecanisme diplomatice, politice și juridice pentru a face presiuni asupra autorităților moldovenești”, se arată în documentul publicat pe rețelele de socializare. A trimis o scrisoare și președintelui turc ulterior. Se întâmplă după ce a fost reținută de ofițerii CNA la aeroport. Procurorii, între timp, cer 30 de zile de arest preventiv pentru bașcană.

VIDEO Șor și-a scos simpatizanții la protest, să o susțină pe Guțul. Apostolova și Ulanov au vizitat-o în izolator

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.