Pensiile și alocațiile sociale achitate prin intermediul instituțiilor bancare vor fi finanțate pe data de 2 aprilie. Totodată, pe 8 aprilie urmează a fi finanțate alocațiile nominale de stat și alocațiile lunare de stat, iar pe 11 aprilie va fi finanțat ajutorul social, transmite IPN.
Casa Națională de Asigurări Sociale anunță despre executarea finanțării primei tranșe a pensiilor și alocațiilor sociale în valoare de 73 de milioane de lei pentru luna aprilie.
Transferul pentru indemnizațiile unice la nașterea copilului, indemnizațiile pentru creșterea copiilor, indemnizațiile pentru creșterea copiilor gemeni și indemnizațiile paternale vor fi finanțate în zilele de 1, 4, 11 și 22 aprilie.
Indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă și indemnizațiile de maternitate vor fi finanțate în data de 7, 11 și 22 aprilie.
Peste 400 de milioane de lei au costat lucrările de curățare a râului Nistru, după ce acesta a fost poluat cu petrol. Precizarea a fost făcută de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, în cadrul unei emisiuni de la TVR Moldova.
„S-a calculat un prejudiciu din datele oficiale care le-am avut în momentul acela, respectiv, dacă îmi aduc aminte exact a fost 455 milioane de lei,care, cu siguranță, noi le-am înaintat procuraturii ca să fie înaintate către instanțele internaționalepentru a recupera toate daunele care au fost aduse Republicii Moldova”, a spus Hajder.
Amintim că autoritățile din Republica Moldova au instituit, duminică, 15 martie, stare de alertă de mediu pentru o perioadă de 15 zile în bazinul râului Nistru, după depistarea unei unde de poluare cu produse petroliere, care a afectat mai multe sectoare ale fluviului.
Substanța petrolieră a fost observată la suprafața apei în data de 10 martie, iar imediat au fost inițiate intervenții și prelevate probe pentru a determina natura acesteia și riscurile asociate. Din cauza acestui incident, mai mulți consumatori din Bălți, Soroca, Sîngerei și Florești au rămas câteva zile fără apă.
Ulterior, joi, 19 martie 2026, a fost reluată alimentarea cu apă, după ce miercuri, 18 martie, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat evoluții pozitive privind calitatea apei în râul Nistru, după perioada critică generată de poluarea cu produse petroliere.
Pe 23 martie, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a anunțat despre apariția unor noi pete de petrol pe râul Nistru, în nordul țării, în apropierea localității Unguri, raionul Ocnița. Oficialul a declarat că, deși partea ucraineană a confirmat oprirea sursei de poluare, reziduuri de petrol continuă să ajungă în aval.