Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Tragedie la trecerea de pietoni în Berlin: Copil de doi ani ucis de un șofer de 84 de ani. Circula cu viteză mare

22 Aug. 2025, 08:04
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
22 Aug. 2025, 08:04 // În Lume //  Redacția Realitatea

Un grav accident rutier a zguduit cartierul Lichtenberg din Berlin, Germania, unde o mamă și fiul ei de doi ani au fost loviți pe trecerea de pietoni. Tragedia s-a petrecut luni dimineață, când cei doi traversau strada, iar un șofer în vârstă de 84 de ani i-a lovit cu autoturismul său.

Potrivit poliției, copilul se afla într-un cărucior atunci când a fost lovit de mașină. Atât mama, cât și micuțul au fost transportați de urgență la spital și supuși unor intervenții chirurgicale.

„Din păcate, câteva ore mai târziu, copilul și-a pierdut viața din cauza rănilor grave”, a transmis poliția germană.

Șoferul circula cu viteză mare

Conform martorilor, șoferul se deplasa cu viteză ridicată pe Einbecker Straße, în direcția Massower Straße, la momentul impactului. Pe zebră, acesta a lovit în plin mama și copilul, proiectându-i în aer.

„Am văzut cum mașina nu a încetinit deloc și i-a aruncat câțiva metri mai departe”, a povestit un martor ocular presei locale.

Șoferul de 84 de ani a scăpat nevătămat. Acum este anchetat pentru omor din culpă și comportament neglijent și periculos la trecerile de pietoni. Mașina și căruciorul copilului au fost confiscate pentru investigații și pentru realizarea unei expertize privind desfășurarea accidentului, a declarat o purtătoare de cuvânt a poliției. Specialiștii Institutului de Tehnică Criminalistică au măsurat locul accidentului.

Cazul urmează să fie predat în curând parchetului pentru a se decide asupra altor măsuri. Un control a arătat că șoferul nu era sub influența alcoolului. El a rămas nevătămat, dar „era vizibil afectat de cele întâmplate”, potrivit purtătoarei de cuvânt.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Asociația pietonilor „Fuss e.V.” i-a cerut insistent senatoarei pentru transporturi din Berlin, Ute Bonde (CDU), să impună limitarea vitezei la 30 km/h la cel puțin 90 de treceri de pietoni. Printre acestea se numără și trecerea de pietoni de pe Einbecker Straße din Lichtenberg, unde a fost lovit copilul de doi ani.

Regulamentul rutier permite, din noiembrie 2024, impunerea limitei de 30 km/h la toate trecerile de pietoni, a explicat președintele Roland Stimpel.

În Berlin are loc în prezent o dezbatere aprinsă privind planul de desființare a unor zone de 30 km/h de pe arterele principale. O decizie a Senatului în acest sens, așteptată cu interes, a fost însă amânată, după ce fracțiunea SPD a solicitat timp suplimentar pentru consultări interne.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 10:18
 // Categoria: Sport // Autor:  Valentina Buza
17 Aug. 2026, 10:18 // Sport //  Valentina Buza

Judocanul moldovean Vlad Mitru a câștigat Grand Prix-ul de la Lima, Peru. El a obținut cinci victorii în categoria de greutate 73 kg, cu finlandezul Valtteri Olin, peruanul Alonso Wong, marocanul Hassan Doukkali, brazilianul Daniel Cargnin (medaliat cu bronz la JO) și americanul Jack Yonezuka.

La 81 kg, Petru Pelivan a cucerit medalia de bronz. El a dispus de germanul Dominic Ressel, Luis Pariche din Venezuela și italianul Vincenzo Pelligra, dar în semifinale a fost învins de canadianul Francois Drapeau.

În meciul pentru medalia de bronz, Petru Pelivan o obținut victorie în fața sârbului Vasilije Grujicic, precizează reprezentanții Comitetului Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!