Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Vasile Costiuc, după închiderea secțiilor: „Luptăm până la ultimul vot numărat”

28 Sept. 2025, 21:51
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Realitatea.md
28 Sept. 2025, 21:51 // Alegeri //  Realitatea.md

Liderul Partidului Democrația Acasă, Vasile Costiuc, a transmis un mesaj video după închiderea secțiilor de votare din Republica Moldova, mulțumindu-le cetățenilor care au participat la scrutin și îndemnând diaspora să profite de orele rămase pentru a-și exercita dreptul la vot.

Costiuc a acuzat partidul de guvernare de „disperare” și ingerință politică, menționând numeroasele declarații făcute de președinta Maia Sandu pe parcursul zilei. Liderul Democrația Acasă a afirmat că are suspiciuni privind tentative de fraudare prin introducerea de buletine pregătite și ștampilate la Chișinău în secțiile din afara țării.

„Facem apel către instituțiile de drept, în special Ministerul de Interne, să oprească acest dezmăț prin care speriați lumea cu destabilizări. Să fiți echilibrați. Cei care au pierdut astăzi alegerile trebuie să accepte rezultatul și să înțeleagă că au mers împotriva voinței poporului”, a declarat acesta.

El a acuzat totodată anumite instituții de distrugerea unor documente care ar demonstra implicarea în activități politice, menționând SIS și conducerea Poliției. În mesaj, liderul Democrația Acasă a cerut membrilor și simpatizanților partidului să rămână calmi, vigilenți și să nu cadă pradă provocărilor.

„Luptăm până la ultimul vot, până la ultimul buletin numărat cinstit și corect. Astăzi se decide soarta Moldovei pentru următorii 4, 5, 10 sau chiar 20 de ani. Vă mulțumesc tuturor pentru mobilizare și organizare. Suntem învingători, indiferent de ce va urma. Doamne ajută!”, a conchis Costiuc.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

 

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 15:55
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
17 Aug. 2026, 15:55 // Societate //  Cătălina Boico

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova este acoperit astăzi, 17 august, în proporție de 100%. În total, pentru ziua de luni, Energocom a achiziționat 9.874 MWh de energie electrică.

Din acest volum, 27,19% provin din surse regenerabile, 67,70% din contracte bilaterale, 3,80% de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), iar 1,31% de la centralele electrice de termoficare (CET-uri).

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Autoritățile precizează că energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf. Totodată, cetățenii sunt îndemnați să utilizeze rațional energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00.