Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Scuarul „Piața Decebal” – o zonă abandonată, readusă la viață de municipalitate

17 Nov. 2025, 10:54
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
17 Nov. 2025, 10:54 // Actualitate //  Realitatea.md

Mulți ani la rând scuarul „Piața Decebal” de pe bd. Decebal din sectorul Botanica al capitalei a fost lăsat de izbeliște, lucrurile însă s-au schimbat odată cu reabilitarea zonei.

În scuar se află monumentul lui Serghei Lazo, cel mai înalt dintre toate monumentele din capitală.

Lucrările de reabilitare a scuarului, a străzilor adiacente, a trotuarelor și crearea locurilor de parcare, au început în anul 2022. Primăria Chișinău creat în scuar alei pietonale, a instalat mobilier nou, un sistem modern de irigare și iluminat, a amenajat un teren de joacă pentru copii, un grup sanitar, dar și un spațiu pentru câini. La fel, în cadrul proiectului, municipalitatea a amenajat un teren de fitnes și un teren de tenis de masă. Au fost sădiți copaci, flori, iar în perioada estivală, în scuar sunt amenajate evenimente culturale.

Totodată, au fost reparate trotuarele din jurul scuarului pe str. Zelinski și bd. Decebal. La fel, în cadrul proiectului, municipalitatea a realizat și construirea unui perete de sprijin în adiacentul bd. Decebal și a amenajat locuri de parcare publice.

Scuarul „Piața Decebal”, la fel ca majoritatea spațiilor verzi din oraș, a devenit un loc de relaxare și agrement sigur și modern pentru locuitorii și oaspeții capitalei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

 

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!