Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Elevii din Capitală ar putea să se reîntoarcă la școală începând cu 1 septembrie

16 Aug. 2021, 13:31
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
16 Aug. 2021, 13:31 // Actualitate //  Realitatea.md

Începând cu 1 septembrie, elevii din Capitală ar putea să se întoarcă cu prezența fizică în sălile de curs. Anunțul a fost făcut de edilul Capitalei Ion Ceban, în cadrul Ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău de astăzi, 16 august.

„Vrem ca elevii să se reîntoarcă la școală începând cu 1 septembrie! Cum va avea loc desfășurarea anului școlar, vom discuta inclusiv la ședința Comisiei de sănătate publică. Foarte mult îmi dorec ca măcar din acest an copiii, profesorii, părinții să nu mai fie stresați cu restricții și schimbări”.

Mai mult, primarul a declarat că „vrem ca grădinițele să revină la activitatea obișnuită, nu pe ore, dar cu un program complet, astfel ca și părinții să poată merge la muncă obișnuit”.

„În prezent, rata de imunizare în rândul angajaților instituțiilor educaționale în 41 de instituții din cele 150 instituții secundare care activează în municipiul Chișinău, este de peste 75%. Avem instituții în care s-a vaccinat tot personalul angajat, 100%”, a amai conchis Ceban.

De menționat că anterior municipalitatea a anunțat că, în acest an, pentru pregătirea de noul an școlar, cca 8000 de persoane din familiile social-vulnerabile sau cu mulți copii, vor beneficia de suma de 700 lei.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:16
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:16 // Slider //  Ana Panaguța

Marea Dictare Națională va fi, în acest an, mai accesibilă pentru persoanele cu deficiențe de vedere. Ministerul Educației și Cercetării anunță că va asigura, în premieră, condițiile necesare pentru ca acestea să poată participa la eveniment.

Decizia vine după ce mai mulți tineri cu deficiențe de vedere și-au exprimat dorința de a lua parte la Marea Dictare Națională, eveniment dedicat promovării limbii române.

Potrivit Ministerului Educației, adaptările pregătite pentru această ediție reprezintă un pas important pentru promovarea incluziunii și pentru asigurarea unor șanse egale de participare la viața publică și culturală.

Marea Dictare Națională își propune să reunească oameni de toate vârstele și din diferite comunități în jurul limbii române, într-un spațiu bazat pe respect, diversitate și egalitate de șanse.

De la lansarea înscrierilor, peste 2.000 de persoane s-au înregistrat pentru participare. În total, organizatorii estimează că la ediția din acest an vor participa aproximativ 3.500 de persoane. Dintre acestea, 2.500 vor scrie dictarea în Piața Marii Adunări Naționale, iar alte 1.000 de persoane vor participa în raioanele țării.

Înregistrarea online este obligatorie doar pentru participanții care vor scrie dictarea în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău. Înscrierile sunt deschise până la 24 august 2026, prin completarea formularului disponibil AICI.

Marea Dictare Națională se extinde în țară: Moldovenii vor putea participa fără să vină la Chișinău

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!