Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Cod portocaliu și galben de ninsori și vânt puternic în Moldova

16 Feb. 2026, 15:34
 // Categoria: Meteo // Autor:  Vlada Ciorici
16 Feb. 2026, 15:34 // Meteo //  Vlada Ciorici

Meteorologii au emis cod portocaliu și galben de ninsori și vânt puternic în Moldova, pentru perioada 17 februarie, ora 20:00 și 18 februarie, ora 17:00.

„Pe arii extinse vântul nord-vestic va sufla în rafale de până la 15–20 m/s, va viscoli, formând troiene de zăpadă, iar vizibilitatea va fi redusă. Pe drumuri se va forma ghețuș. Izolat se vor semnala depuneri de lapoviță și polei”, spun meteorologii.

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Iarna nu se lasă dusă! Se așteaptă lapoviță, ninsori și temperaturi de până la -11 grade

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 12:50
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
20 Aug. 2026, 12:50 // Slider //  Daniela Baranovschi

Licitația pentru elaborarea studiului de fezabilitate al unui tronson de aproximativ 125 de kilometri al autostrăzii A8, pe teritoriul Republicii Moldova, a fost lansată. Tronsonul va porni din Ungheni și va ajunge până la intersecția drumurilor M5/R5, în apropiere de satul Budești, municipiul Chișinău, anunță Administrația Națională a Drumurilor (AND).

Valoarea estimată a contractului este de 87,9 milioane de lei, fără TVA. Studiul va include analiza traficului, expertize tehnice, evaluarea impactului asupra mediului, identificarea terenurilor necesare și soluțiile pentru relocarea rețelelor. De asemenea, vor fi calculate costurile pentru construcția tronsonului.

A8 este proiectul de autostradă care va traversa România de la Târgu Mureș, prin zona montană și Moldova, până la Ungheni, la granița cu Republica Moldova.

Ulterior, autostrada va asigura o legătură rutieră rapidă către Chișinău și, mai departe, spre Odesa, în Ucraina.

În România, autoritățile au anunțat în iulie semnarea contractului pentru ultimul tronson al A8 rămas de atribuit, între Iași și Ungheni.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!