Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Genunchi, șold și umăr: Peste 7.200 de operații de protezare, realizate în 2025 printr-un program special

17 Mart. 2026, 11:18
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
17 Mart. 2026, 11:18 // Societate //  Cătălina Boico

În anul 2025, peste 7.200 de operații au fost efectuate în cadrul programului special „Protezarea aparatului locomotor”, în creștere cu 800 față de anul precedent. Este vorba despre operații de protezare a genunchiului, șoldului, umărului, precum și despre protezări individuale necesare pentru reabilitarea pacienților cu tumori ale aparatului locomotor.

Intervențiile sunt finanțate din fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală, anunță Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM). Cele mai multe operații de protezare au fost efectuate la genunchi – peste 5.000, urmate de cele la șold – peste 2.100, iar la umăr – 24.

„Pentru cazurile tratate în cadrul programului sus-menționat, Compania Națională de Asigurări în Medicină a transferat anul trecut peste 503 milioane de lei, cu 65 de milioane mai mult față de anul precedent. Suplimentar plăţii per caz tratat în cadrul sistemului DRG (sistem de clasificare în grupe de diagnostice), au fost alocate circa 19,5  milioane de lei pentru consumabilele costisitoare pentru intervenții de revizie la șold, genunchi și umăr, proteze individuale şi consumabilele necesare pentru reabilitarea pacienților cu tumori ale aparatului locomotor.

Operaţiile de protezare a articulaţiilor mari au fost realizate în 22 de instituţii medicale contractate de CNAM, şi anume: 14 publice (Institutul de Medicină Urgentă, Spitalul Clinic de Traumatologie şi Ortopedie, Institutul Oncologic, Spitalul Clinic Bălți, SCM ,,Sfânta Treime”, SR Edineţ, SR Soroca, SR Floreşti, SR Orhei, SR Ungheni, SR Hânceşti, SR Căușeni „Ana și Alexandru”, SR Cahul, SR Comrat „Isaac Gurfinchel”), 7 private (SC „Balcombe” SRL, SRL „Medpharmconsult”, Spitalul Internațional „MEDPARK”, CMI „Cardiomed” SRL, SC „Repromed” SRL, ÎȘP „Incomed” SRL, SRL „Novamed Nord”) și una departamentală – Spitalul Clinic Militar Central”, transmite CNAM.

Costul mediu al unui caz tratat, acoperit de asigurarea medicală obligatorie, a constituit peste 70 de mii de lei. Această sumă include şi consumabilele costisitoare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Astfel, pentru anul 2026 au fost procurate 7462 de cazuri de protezare a aparatului locomotor în sumă de peste 507 milioane de lei, inclusiv consumabile de peste 22 milioane de lei achitate suplimentar costului cazului tratat. De intervenții de protezare beneficiază în mod gratuit toate persoanele asigurate care au indicaţii medicale pentru o astfel de operație şi se află pe listele de aşteptare.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 21:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 21:55 // Slider //  Ana Panaguța

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a demis miercuri, 19 august, o funcționară de rang înalt a Președinției ucrainene, Irina Mudra, adjuncta șefului său de cabinet, transmit știrileprotv.ro.

Zelenski a demis-o în contextul în care autoritățile anticorupție au anunțat o operațiune care vizează membri ai biroului prezidențial și un deputat ucrainean, transmite news.ro. Decizia vine la o zi după criticile vehemente ale fostului ministru al apărării, Mîhailo Fedorov, demis în iulie, care a denunțat corupția din Ucraina și a cerut organizarea unor alegeri prezidențiale, în ciuda războiului.

Decretul prin care Irina Mudra a fost demisă a fost publicat miercuri pe site-ul președinției, iar Agenția Națională Anticorupție (NABU) și Parchetul specializat (SAP) au anunțat că desfășoară o „operațiune specială menită să desființeze o organizație criminală care funcționa sub conducerea unui deputat ucrainean în exercițiu și a unui fost deputat, cu participarea unor înalți funcționari ai Președinției ucrainene”.

Spălarea a 150 de milioane de hrivne

Potrivit NABU, suspecții ar fi spălat 150 de milioane de hrivne (aproximativ 2,8 milioane de euro) cu scopul de a plăti cauțiunea unui acuzat într-un alt caz major de corupție care a zguduit Ucraina anul trecut. Cazul se referea la deturnări masive de fonduri în sectorul energetic și a dus la demisia miniștrilor justiției și energiei, precum și la plecarea din funcție a șefului cancelariei prezidențiale, Andrii Iermak, considerat unul dintre cei mai influenți oameni din Ucraina.

Anchetatorii susțin că acest vast sistem de corupție a fost organizat de Timour Mindici, un om de afaceri considerat un prieten apropiat al președintelui Zelenski, care a fugit în străinătate.

Un context politic tensionat

Demiterea Irinei Mudra are loc într-un context politic tensionat, la o zi după ce fostul ministru al apărării, Mîhailo Fedorov, demis în iulie, a denunțat corupția din Ucraina și a cerut organizarea unor alegeri prezidențiale, în ciuda războiului. Corupția este o problemă recurentă în Ucraina de mulți ani, iar de la începutul invaziei ruse din 2022 au izbucnit mai multe scandaluri majore, inclusiv în cadrul armatei.

Până în prezent, operațiunile NABU și SAP au dus rareori la condamnări în instanță. În 2025, Volodimir Zelenski a încercat să le retragă independența acestor două structuri anticorupție, înainte de a fi nevoit să dea înapoi în fața valului de proteste în rândul societății civile și al aliaților occidentali ai Kievului.

Până în prezent, nici președintele, nici șeful Cancelariei prezidențiale, Kirilo Budanov, nici Mudra însăși nu au făcut comentarii suplimentare cu privire la decizia lui Zelenski de a o demite.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!