Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Premieră pentru Moldova: Ultramaraton Iași-Chișinău cu veteranii de război

12 Oct. 2021, 21:57
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
12 Oct. 2021, 21:57 // Actualitate //  Realitatea.md

Republica Moldova participă în premieră la ultramaratonul „Ștafeta Veteranilor”, în care alergătorii vor parcurge 3800 de kilometri.

Alergătorii și veteranii de război participă, pentru prima dată, în ultra maratonul „Ștafeta Veteranilor”, organizat de Asociația Invictus România în memoria eroilor căzuți în serviciu. Participanții la această acțiune vor parcurge în alergare 3800 de kilometri pe trei trasee albastru, galben și roșu, simbolizând tricolorul.

În premieră, în această acțiune, a fost inclusă porțiunea Chișinău – Iași. Sportivi amatori, membri ai Asociației Veteranilor de Război „Credință Patriei” și Asociației „Run Moldova”, vor alerga 150 de kilometri timp de două zile.

Alergătorii din Republica Moldova au pornit pe 12 octombrie 2021, ora 9:00, din preajma Cimitirului Eroilor de pe bd. Decebal, fiind inspirați de maratonistul Iulian Bercu.

Ștafeta veteranilor se află la ediția a VIII și a luat start-ul pe data de 1 octombrie, pe traseul albastru, din fața Mausoleului Eroilor din Mărășești. Pe cele trei trasee ale ștafetei, albastru, galben și roșu, de la Mărășești, Făgăraș și Chișinău, până la Carei, vor alerga câteva mii de participanți. Finish-ul va fi pe data de 25 octombrie, la Monumentul Ostașului Român din Carei.

Realitatea Live

17 Aug. 2026, 10:56
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
17 Aug. 2026, 10:56 // Societate //  Realitatea.md

Meteorologii români au emis Cod galben de furtuni. Se prevăd averse cu descărcări electrice, grindină, dar și vijelii. Avertizarea este valabilă de pe 17 august, ora 23:00, până pe 18 august, ora 21:00.

În unele regiuni, viteza vântului va ajunge la 70 km/h. Urmare a fenomenelor, temperaturile vor scădea cu aproximativ 10 – 12 grade Celsius.

„Vor fi intensificări ale vântului în această noapte (luni / marți) în regiunile vestice, iar marți (18 august) în majoritatea regiunilor, cu viteze la rafală de 40…50 km/h și local de peste 60…70 km/h, îndeosebi la munte.

Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică la noapte în Banat, Crișana, Maramureș, iar mâine mai ales în Munții Apuseni, nordul Carpaților Orientali și pe arii restrânse în Transilvania și Moldova.(…) Marți în vestul, centrul și nordul țării vremea se va răci accentuat, temperaturile maxime vor scădea în general cu 10…12 grade și vor fi cuprinse între 20 și 28 de grade”, anunță meteorologii români.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Și Republica Moldova, conform meteorologilor, se vor înregistra ploi în anumite regiuni, marți și miercuri. Radarele meteo internaționale însă arată că temperaturile caniculare vor reveni în câteva zile și se vor menține până aproape de sfârșitul lunii august.