Tariful la gazele naturale va fi revizuit în ianuarie 2026. Anunțul a fost făcut de către directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Eugen Carpov. Noul furnizor, compania de stat Energocom, urmează să prezinte calculele la final de an şi, pe baza lor, să vină cu o cerere de modificare a preţurilor la consumatorii finali.
”Către finalul anului se fac niște calcule finale, se vede dacă există devieri plus sau minus și, în baza acestor devieri, companiile sunt obligate să vină cu cereri de ajustare a tarifelor. Dacă nu o fac, ANRE o face din oficiu. Până la Anul Nou Energocom folosește tarifele care au fost stabilite pentru Moldovagaz, după, Energocom va veni cu calculele proprii despre costurile care le suportă în oferirea acestui serviciu”, a precizat Carpov, potrivit TVR Moldova.
Directorul Energocom a anunțat recent că, la final de decembrie, va trimite o solicitare la ANRE privind ajustarea tarifelor la gazele naturale fără a preciza dacă ar fi vorba de o ieftinire sau o scumpire. Experții din domeniu susțin, însă, că ar există premise de scădere a tarifului pentru consumatorii finali. Asta în condițiile în care Energocom a cumpărat volumul necesar de gaze naturale pentru sezonul rece 2025-2026 la un preț mediu de 410 euro mia de metri cubi, cu 100 de euro mai puțin față de anul energetic precedent, care s-a încheiat în septembrie. Sumă include costul de transport până la punctul de tranzacționare cu Moldova.
În prezent, moldovenii achită un tarif de 16,70 lei pentru un metru cub de gaz.