Curs valutar
  • EUR
    19.9719
    -0.0501%
  • USD
    17.2842
    -0.2146%
  • RUB
    0.2055
    -0.7786%
  • RON
    3.8094
    -0.0315%
  • UAH
    0.3864
    -0.3106%

Toate știrile

17 august 2026

Atac armat în masă pe o plajă din Australia: cel puțin 12 oameni au murit

14 Dec. 2025, 14:43
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ana Panaguța
14 Dec. 2025, 14:43 // În Lume //  Ana Panaguța

Cel puţin 12 persoane au fost ucise şi aproape 30 rănite în urma unui atac armat în apropierea unei adunări evreieşti pe plaja Bondi din Sydney, transmit știrileprotv.ro.

Unul dintre atacatori a fost ucis, iar altul se află în arest. Autorităţile, care tratează evenimentul drept „un incident terorist”, verifică dacă există şi un al treilea trăgător.

Premierul statului New South Wales, Chris Minns, a declarat că 12 persoane au fost ucise.

Minns a declarat că a fost vorba de un atac îndreptat împotriva comunităţii evreieşti.

Comisarul poliţiei din NSW, Mal Lanyon, a declarat că 29 de persoane au fost rănite, inclusiv doi poliţişti, care se află în stare gravă.

„Ştim că acolo se aflau multe persoane pentru a sărbători un eveniment fericit — sărbătoarea Hanukka. Şi erau peste 1.000 de persoane acolo când s-a produs incidentul”, a spus oficialul. „Ca urmare a circumstanţelor incidentului din această seară, la ora 21:36, am declarat că acesta este un incident terorist”, a anunţat Mal Lanyon.

Comisarul Lanyon a spus, de asemenea, că a autorizat măsuri speciale pentru a se asigura că, în cazul în care există un al treilea atacator — un aspect aflat sub investigare acum — poliţia să poată să-l împiedice să acţioneze.

Poliţia este îngrijorată de un posibil dispozitiv exploziv pe care l-a găsit sub podul pietonal unde au fost filmaţi trăgătorii.

De asemenea, autoritățile sunt îngrijorate că maşinile cu care au sosit trăgătorii ar putea conţine explozibili şi verifică metodic vehiculele din parcare pentru a se asigura că zona este sigură, a transmis corespondentul ABC de la faţa locului.

Prim-ministrul a convocat miniştrii de rang înalt la o reuniune a Comitetului de Securitate Naţională al Cabinetului, ca răspuns la atacurile mortale de pe plaja Bondi, relatează ABC Australia.

Anthony Albanese primeşte informări de la „toate agenţiile de securitate”, inclusiv de la Poliţia Federală Australiană, potrivit ministrului de interne Tony Burke.

Burke este unul dintre cei nouă miniştri din cadrul NSC, un organism care se reuneşte pentru a examina „chestiunile de securitate naţională cu prioritate maximă şi risc maxim”.

Deciziile NSC nu necesită aprobarea cabinetului.

Australia a înregistrat o serie de atacuri antisemite care au ţintit sinagogi, clădiri şi maşini de la începutul războiului Israelului în Gaza, în octombrie 2023.

Pe reţelele sociale apar imagini foarte explicite care arată urmările incidentului de la Bondi Beach, relatează BBC.

În timpul împuşcăturilor de pe plaja Bondi, un bărbat a dat dovadă de mult curaj şi s-a aruncat cu mâinile goale asupra unuia dintre trăgători, venind din spatele lui. După o luptă de câteva secunde, bărbatul a reuşit în cele din urmă să-l dezarmeze pe trăgător, care avea o puşcă.

„Am fost informaţi în legătură cu situaţia securitară din Bondi. Cerem populaţiei din zonă să urmeze instrucţiunile poliţiei” statului Noul Wales de Sud, a declarat un purtător de cuvânt al premierului australian Anthony Albanese.

Autorităţile australiene au declanşat duminică o amplă intervenţie de securitate pe celebra plajă Bondi din Sydney, după ce poliţia a anunţat existenţa unui „incident în curs” şi a cerut populaţiei să se pună de urgenţă la adăpost.

Plaja Bondi, situată în estul oraşului Sydney, este cea mai cunoscută plajă din Australia şi atrage zilnic un număr mare de turişti, surferi şi înotători, mai ales în weekend.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
16 Aug. 2026, 20:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
16 Aug. 2026, 20:37 // Slider //  Ana Panaguța

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că, din 2018 și până în prezent, au fost înregistrate peste 10.000 de atacuri asupra sistemului de sănătate, însă niciunul dintre aceste cazuri nu a dus până acum la tragerea la răspundere a celor vinovați, scrie romanialibera.ro.

Atacurile, raportate în 29 de țări și teritorii, s-au soldat cu aproximativ 5.700 de morți și 8.500 de răniți, potrivit OMS.

Directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, subliniază în mod repetat că unitățile medicale și personalul sanitar nu ar trebui să fie niciodată ținte ale atacurilor.

OMS verifică și documentează atacurile asupra sistemului medical, însă nu stabilește responsabilități, deoarece organizația nu are atribuții de investigare.

Altaf Musani, directorul Departamentului pentru Acțiuni Umanitare și Managementul Dezastrelor din cadrul OMS, a prezentat cifrele în cadrul unei conferințe de presă la Geneva și a precizat că tragerea la răspundere poate avea loc nu doar la nivel național.

Unitățile medicale și sistemul de sănătate în ansamblu beneficiază de protecția dreptului internațional umanitar și a legislației internaționale privind drepturile omului, inclusiv în baza anumitor Convenții de la Geneva, a explicat Musani.

Cu toate acestea, situația rămâne îngrijorătoare. „Dintre cele peste 10.000 de incidente verificate despre care am vorbit, niciunul nu a ajuns în sistemul de tragere la răspundere”, a declarat oficialul OMS.

914 atacuri înregistrate doar în 2026

Numai în acest an, agenția ONU pentru sănătate a documentat 914 atacuri asupra sistemului medical, soldate cu 911 morți și 1.486 de răniți, a precizat Musani.

Cele mai multe incidente din 2026 au fost înregistrate în Ucraina, Liban și teritoriile palestiniene. Alte atacuri au fost raportate în Myanmar, Iran, Sudan, Republica Democrată Congo, Sudanul de Sud, Rusia, Siria și Nigeria.

Potrivit lui Musani, atacurile cu arme grele au reprezentat, de departe, cea mai frecvent raportată formă de violență în acest an. Acestea au fost urmate de blocarea accesului la servicii medicale și de violența psihologică.

De asemenea, au fost raportate 44 de incidente care au implicat răpirea, arestarea sau reținerea unor angajați din domeniul medical și a unor pacienți, fiind afectate în total 148 de persoane.

Efectele atacurilor se resimt mult timp

Consecințele unui atac asupra unui spital nu se limitează la persoanele aflate în unitatea medicală în momentul incidentului, a avertizat Musani.

Este pacientul care nu poate primi îngrijiri a doua zi, ambulanța care nu mai poate face următorul transfer, angajatul medical care nu se mai poate întoarce la muncă sau medicamentele care nu mai pot ajunge la alte unități, a explicat oficialul.

În Fâșia Gaza, toate cele 36 de spitale au suferit pagube până la sfârșitul anului 2025, potrivit OMS.

Peste 3.000 de atacuri în Ucraina

În Ucraina, OMS a verificat peste 3.000 de atacuri asupra sistemului medical de la începutul invaziei ruse la scară largă, în 2022.

Un depozit al OMS din Dnipro a fost lovit și distrus săptămâna trecută, iar organizația spune că numărul atacurilor asupra sistemului medical din Ucraina este în creștere.

„Asistăm și verificăm o creștere substanțială a numărului de atacuri” în Ucraina, a declarat Musani, adăugând că acestea afectează în mod clar capacitatea OMS de a furniza materiale și echipamente unităților medicale.

Și în Republica Democrată Congo, OMS a verificat 12 atacuri asupra sistemului medical de la declararea epidemiei mortale de Ebola în luna mai.

Potrivit lui Musani, aceste incidente au perturbat supravegherea epidemiologică, investigarea cazurilor, identificarea contacților, tratamentul pacienților și activitățile desfășurate în comunități. El a subliniat că astfel de atacuri nu afectează doar serviciile medicale, ci și capacitatea autorităților de a detecta și limita răspândirea unor epidemii.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Creștere spectaculoasă pentru FLYONE: trafic cu 60% mai mare și 90% dintre zboruri operate la timp
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Glovo lansează Power Up în Moldova, competiția dedicată startup-urilor locale
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldcell finalizează achiziția pachetului majoritar din OCN Prime Capital SRL și își consolidează ecosistemul de servicii digitale și financiare
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking
Moldindconbank lansează schimb valutar 24/7 direct în aplicația MICB Mobile Banking