Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

BEMOL critică un proiect al ANRE: Duce spre crearea unui monopol artificial pe piața petrolieră din Moldova

15 Iul. 2021, 21:57
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
15 Iul. 2021, 21:57 // Actualitate //  Realitatea.md

Reprezentanții companiei petroliere BEMOL au reacționat după ce Consiliul de Administrare al ANRE a inițiat un proiect, prin care se propune o nouă metodologie de formare a prețurilor la produsele petroliere, informează Realitatea.md.

Petroliștii de la BEMOL susțin că formatul în care este expus în prezent proiectul de Hotărâre ar putea duce la crearea unui monopol artificial pe piața petrolieră din țara noastră.  „Proiectul Hotărârii al CA al ANRE, în formatul propus, contravine Legii 461 și, în mod inevitabil, va favoriza importatorii de produse petroliere și va deschide calea spre crearea unui monopol artificial pe piața petrolieră a Republicii Moldova”, se menționează în declarația semnată de către reprezentanții BEMOL.

De asemenea, ei susțin că acel proiect de Hotărâre are mai multe carențe în ceea ce privește corespunderea la normele legale deja existente.

„Proiectul Hotărârii al CA al ANRE, care este propus spre consultări publice este în contradicție cu Legea nr. 461 cu privire la piața produselor petroliere (chiar dacă a fost apreciată ca fiind controversată și cu prevederi contradictorii). Legea nu prevede marja comercială la comercializarea cu ridicata a produselor petroliere, ca fiind una separată.

Îndemnăm ANRE să organizeze consultările în limita prevederilor stabilite de Legea 461 cu privire la piața produselor petroliere și să acționeze în mod transparent, obiectiv și realist”, se mai arată în declarație.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 07:58
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
20 Aug. 2026, 07:58 // Slider //  Ursu Ana

O dronă a pătruns în spațiul aerian al României în noaptea de miercuri spre joi și s-a prăbușit într-o zonă nepopulată din județul Tulcea. Incidentul a fost detectat de autorități la ora 02:23, informează Ministerul Apărării Naționale de la București.

Pentru monitorizarea situației, două aeronave F-18 ale Forțelor Aeriene și Spațiale Spaniole au fost ridicate de la sol. Totodată, un elicopter IAR-330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române a decolat pentru o misiune de cercetare aeriană.

Centrul Național Militar de Comandă a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, iar populația din zona vizată a fost avertizată printr-un mesaj RO-Alert, transmis la ora 03:20.

Un minut mai târziu, la 03:21, drona a pătruns în spațiul aerian al României.

La ora 03:24, echipajul elicopterului IAR-330 SOCAT a raportat că drona s-a prăbușit la aproximativ patru kilometri nord-est de localitatea Grindu, județul Tulcea, într-o zonă nepopulată. În urma impactului cu solul a izbucnit un incendiu, care s-a stins de la sine.

Autoritățile precizează că nu au fost raportate victime sau pagube materiale.

O echipă de militari se deplasează la locul impactului pentru securizarea zonei și efectuarea verificărilor necesare.

Alerta aeriană a fost ridicată la ora 03:52.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!