Drumul național R8.1: R8 – Arionești – R14, sectorul Arionești–Otaci, cu o lungime de 9,47 km, recent reabilitat, a fost dat în exploatare. Acesta are două benzi de circulație și o lățime totală de 7 metri, iar pentru optimizarea parametrilor geometrici și facilitarea deplasării transportului de mare tonaj a fost construită o bandă suplimentară pentru camioanele grele.
În cadrul proiectului a fost construit sistemul rutier, care include stratul de bază, stratul de legătură și stratul de uzură.
„Reabilitarea sectorului Arionești – Otaci este un exemplu concret al modului în care modernizarea infrastructurii schimbă condițiile de circulație în regiuni. Vorbim despre un drum de aproape 10 kilometri, reabilitat la standarde europene, care asigură acum mai multă siguranță pentru participanții la trafic și o conectivitate mai bună pentru localitățile din nordul țării”, a declarat viceprim-ministrul Vladimir Bolea.

Totodată, au fost reabilitate 4 podețe, construit sistemul de drenaj și amenajate 3 stații de așteptare pentru pasageri. De asemenea, în scopul creșterii nivelului de siguranță pentru participanții la trafic, au fost instalate 300 de indicatoare rutiere, aplicat marcaj rutier bi-component pe o suprafață de 5 178 m², montați 2 944 metri liniari de parapet de protecție, 527 de stâlpi de semnalizare și 9 borne kilometrice.
Valoarea contractuală a lucrărilor a constituit circa 9,25 milioane de euro, proiectul fiind implementat cu sprijinul Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD). Reabilitarea acestui traseu contribuie la fluidizarea traficului, reducerea timpului de deplasare, îmbunătățirea conectivității regionale și dezvoltarea rețelei de drumuri naționale în zona de nord a țării.

Acesta este parte din proiectul de construcție a traseului Soroca – Arionești – Otaci, cu o lungime totală de aproximativ 40 km, care va îmbunătăți condițiile de circulație și accesul către punctul de trecere a frontierei Otaci.