În Chișinău ar putea apărea Muzeul Bisericesc. Inițiativa aparține Direcției generale cultură și patrimoniu cultural a Consiliului Municipal.
Autoritatea a anunțat inițierea proiectului de decizie și consultări publice. Astfel, administrația locală își propune să creeze un centru educațional și cultural urban.
„Crearea Muzeului va avea o însemnătate indispensabilă pentru recuperarea memoriei urbane, precum și va fi un centru educațional și cultural care va reprezenta și o platformă pentru dialog civic și intercultural, precum și un obiectiv turistic inclus în rutele turistice municipale, naționale și internaționale”, se arată în anunțul municipalității.
Instituția ar urma să devină filială a Muzeului de Istorie a Orașului Chișinău. Crearea ei este necesară pentru a conserva și valorifica vestigiile descoperite în urma lucrărilor arheologice.
Scene de panică au avut loc la bordul unui Boeing 787 al Vietnam Airlines, pe Aeroportul din München. Piloţii au depăşit pista la decolare, iar coada avionului a atins pământul în momentul în care s-a desprins de la sol, informează antena3.ro.
Ulterior, aeronava a survolat o oră şi jumătate deasupra oraşului pentru a consuma combustibilul şi, ulterior, au fost efectuate manevrele de aterizare. Reprezentanții aeroportului din şi Vietnam Airlines au anunţat că zborul cu cu destinația Hanoi s-a întors din cauza unor probleme tehnice apărute după decolare.
Incidentul în care a fost implicat un Boeing 787 al Vietnam Airlines s-a înregistrat în cursul zilei de sâmbătă, iar unii dintre martori au surprins momentele derulate la scurt timp după ce piloţii au început procedurile de decolare.
În imaginile înregistrate de unii dintre călătorii aflaţi la sol se observă cum aeronava pare că depăşeşte pista în timpul decolării. Cu toate acestea, piloţii au reuşit să ridice de la sol avionul, după ce acesta a ajuns pe zona cu iarbă, lăsând în urmă un nor mare de praf.
Reprezentanţii Vietnam Airlines au anunțat că zborul a revenit pe Aeroportul din München din cauza unei „probleme tehnice”, fără să ofere detalii suplimentare, au mai notat jurnaliştii de la The National News. Aeronava a rămas în aer o oră şi jumătate pentru a consuma combustibil înainte de aterizare.
Compania Vietnam Airlines a subliniat că echipajul a respectat procedurile prevăzute şi că aterizarea s-a desfăşurat în siguranţă, fără victime.
După aterizare, Boeingul 787 nu a mai putut părăsi pista de nord prin mijloace proprii şi a rămas imobilizat. Aeroportul din München a fost nevoit să închidă temporar pista şi să redirecţioneze traficul aerian către pista de sud.
Vietnam Airlines a anunţat că lucrează împreună cu autorităţile competente pentru inspectarea aeronavei şi că va furniza informaţii suplimentare după stabilirea cauzei incidentului şi a planului pentru continuarea călătoriei pasagerilor.