Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

CET-Nord explică de ce mai multe instituții și blocuri din Bălți nu au fost conectate la căldură

09 Oct. 2025, 15:23
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
09 Oct. 2025, 15:23 // Actualitate //  Realitatea.md

S.A. „CET-Nord” a venit cu precizări suplimentare privind situația furnizării energiei termice în municipiul Bălți, după criticile lansate de autoritățile locale. Compania afirmă că procesul de pregătire pentru sezonul de încălzire 2025–2026 s-a desfășurat în conformitate cu noile reglementări tehnice și de securitate impuse la nivel național, iar lucrările de expertizare sunt în plină desfășurare.

Potrivit furnizorului, începând cu acest an, normele tehnice vechi au fost abrogate, fiind introduse noi cerințe obligatorii de expertiză și autorizare tehnică pentru cazanele de abur și apă fierbinte, conductele de termoficare și alte instalații care funcționează sub presiune. În acest context, CET-Nord desfășoară verificări complexe ale echipamentelor energetice, în regim permanent.

„Având în vedere volumul mare de lucrări de expertiză la nivel național, laboratoarele autorizate sunt suprasolicitate. Totuși, la CET-Nord lucrările continuă fără întrerupere, iar imediat după finalizarea acestora vor fi puse în funcțiune capacități suplimentare de generare”, se arată în comunicatul companiei.

Situația actuală în municipiu

În prezent, 214 edificii din Bălți sunt deja conectate la sistemul centralizat de termoficare, dintre care:

19 grădinițe;

18 instituții de învățământ preuniversitar;

2 instituții medicale;

166 blocuri locative;

9 agenți economici.

Reprezentanții CET-Nord dau asigurări că până la data de 17 octombrie 2025 vor fi finalizate lucrările de reparație capitală și de conectare integrală a consumatorilor la sistemul centralizat de termoficare.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Criză termică la Bălți: zeci de școli, grădinițe și blocuri rămân neconectate la căldură

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.