Pregătirile pentru Hramul Chișinăului sunt în plină desfășurare. În Piața Marii Adunări Naționale a fost montată scena principală, iar artiștii fac ultimele repetiții.
În apropiere au fost amenajate spațiile pentru târgurile producătorilor locali, unde vizitatorii vor găsi suvenire, produse tradiționale și bucate.
Liturghia de Hram va începe la ora 08:00 la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”, iar programul festiv va debuta la ora 10:00, în scuarul catedralei. Ziua va fi marcată de târguri și activități dedicate meșterilor populari și producătorilor autohtoni.
Seara, atmosfera de sărbătoare va culmina cu un concert grandios în PMAN, iar pe scenă vor urca Orchestra Fraților Advahov, Lupii lui Calancea și Epic Symphonic, dirijați de Dumitru Cârciumaru.
Circulația va fi suspendată temporar în centrul capitalei, de pe 13 octombrie, ora 22:00, până pe 15 octombrie, ora 05:00, pe tronsonul bulevardului Ștefan cel Mare cuprins între străzile Alecsandri și Bodoni.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Toate evenimentele de pe parcursul zilei de marți, 14 octombrie, le veți putea urmări în direct pe RLIVE.MD.



