Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Colac peste pupăză! Procuratura contrazice declarațiile președintei CSP: ”PG nu a recepționat nici o citație”

04 Aug. 2023, 14:39
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
04 Aug. 2023, 14:39 // Actualitate //  Realitatea.md

Răsturnare de situație. Reprezentanții Procuraturii Generale (PG) o contrazic pe președinta Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), Angela Motuzoc, care a declarat că cererile de suspendare din funcție a trei procurori, aflate pe rol la Consiliu, nu au fost examinate de plen, deoarece procurorul general interimar se află în vacanță. La alte ședințe ale CSP, potrivit președintei instituției, la fel nu au fost întrunite toate condițiile care să permită examinarea demersurilor.

Reprezentanții PG au venit cu unele precizări pentru Realitatea.md.

Procuratura Generală nu a recepționat nici o citație despre o eventuală examinare a subiectelor ce țin de suspendarea procurorilor pe ordinea de zi a Consiliului Superior al Procurorilor și necesitatea prezenței reprezentanților Procuraturii Generale.

Totodată, vă aducem la cunoștință că pe perioada absenței Procurorului General interimar sau a imposibilității de exercitare a funcțiilor sale, atribuțiile lui sunt exercitate de către un adjunct al Procurorului General interimar desemnat”, se arată în mesajul PG.

Amintim că cererile de suspendare din funcție a trei procurori se prăfuiesc pe rafturile Consiliului Superior al Procurorilor (CSP). Acest fapt este recunoscut chiar de președinta CSP, Angela Motuzoc, care a explicat că aceste demersuri nu pot fi examinate, deoarece procurorul general interimar, Ion Munteanu, se află în concediu.

„Sunt trei demersuri de suspendare (n.r. pe rol la CSP). La moment, procurorul general interimar se află în concediu. El este persoana care urmează să le susțină în ședința CSP-ului. Astăzi nu a fost posibil de inclus pe ordinea de zi”, a declarat Motuzoc.

În cazul a două cereri, nu se cunoaște de cine au fost semnate și depuse la CSP. Cât despre cea de-a treia solicitare înregistrată la Consiliu, Motuzoc declară că demersul vizează procurorul anticorupție, Mirandolina Sușițcaia.

Mai exact, este vorba de cererea fostului procuror general interimar, Dumitru Robu, care a solicitat suspendarea din funcție a Mirandolinei Sușițcaia, în prezent cercetată penal pentru îmbogățire ilicită și abuz de serviciu.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Mirandolina Sușițcaia, procurorul care ar fi „îngropat” dosarul Laundromat, a revenit în sistem? „Nici nu a plecat”

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 16:56
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
19 Aug. 2026, 16:56 // Societate //  Realitatea.md

În ultimele 24 de ore, Poliția nu a înregistrat cazuri noi de fraudă telefonică. Totuși, cetățenii au raportat au 90 de tentative de escrocherie.

„Este un semnal pozitiv, dar fenomenul persistă și necesită în continuare atenție”, îndeamnă Poliția Națională cetățenii.

Moldovenilor li se sugerează să nu divulge prin telefon datele cardului bancar, parolele, PIN sau codurile de autentificare. Dacă apelul pare suspect, cetățenii sunt îndemnați să închidă imediat și să nu urmeze instrucțiunile persoanelor care îi telefonează.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Verificați informația, contactând direct instituția invocată, folosind datele oficiale de contact. Dacă ați fost ținta unei tentative de escrocherie, sesizați imediat Poliția. Nu vă lăsați intimidați și nu luați decizii sub presiunea apelantului. Câteva minute de verificare vă pot proteja economiile de o viață”, transmit oamenii legii.

Poliția Națională îndeamnă moldovenii să informeze persoanele apropiate despre riscul escrocheriilor și să le protejeze astfel de acest fenomen.