Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Consiliul celor patru aleși! Oficialii alături de care Putin a decis invadarea Ucrainei

20 Apr. 2022, 18:20
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
20 Apr. 2022, 18:20 // În Lume //  Victoria Laur

Putin și-a restrâns cercul apropiat cu aproximativ trei săptămâni înainte de a invada Ucraina. Conform Bloomberg, liderul rus a discutat planurile de războiu cu trei oficiali ruși, iar acest fapt a reprezentat una dintre premisele înfrângerilor pe care le-au avut trupele Kremlinului.

„Aleșii” care știau despre „operațiunea militară specială”, așa cum o numește Kremlinul, sun ministrul Apărării Serghei Șoigu, șeful Statului Major Valerii Gherasimov și secretarul Consiliului de Securitate Nikolai Patrushev. Oficialii ruși sunt cei care l-au consiliat pe Putin în luarea deciziei.

Analiza Bloomberg indică faptul că anume cercul restrâns de persoane care au participat la luarea deciziei și au examinat circumstanțele în care are loc invazia a devenit unul dintre motivele pentru care armata Kremlinului suferă pierderi. O altă premisă o reprezintă și modul în care liderul de la Moscova îl percepea pe președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, considerându-l slab.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Precizăm că anterior Gherasimov și Șoigu au dispărut din spațiul public, însă ei, alături de președintele rus, dețin codurile nucleare. Despre ministrul Apărării se vehicula că a fost bolnav, că a decedat și că ar fi fost în Coreea de Nord și China pentru a cere armament, însă unde s-a aflat acesta aproape două săptămâni rămâne mister.

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.