Parlamentul amână desfășurarea unor activități dedicate săptămânii Zilei Internaționale a Democrației, care erau planificate în perioada 19-21 septembrie, din cauza instalării de către protestatari a mai multor corturi în scuarul Legislativului.
Potrivit Parlamentului, decizia a fost luată la recomandarea instituțiilor responsabile de menținerea ordinii publice.
„Se amână evenimentele planificate în scuarul Parlamentului în perioada 19-21 septembrie, în contextul Săptămânii deschiderii parlamentare. Proiecția de filme realizate de Telefilm Chișinău va fi reprogramată pentru o perioadă ulterioară. Vom reveni cu detalii”, se arată în anunțul Parlamentului.
Totuși, jocul de roluri pentru tineri, pe subiecte legate de democrația participativă, facilitat de deputata Marcela Nistor, va avea loc marți, 20 septembrie în muzeul Parlamentului.La fel și atelierul de pictură „Culorile păcii”, prilejuit de Ziua Mondială a Păcii, cu participarea artistei plastice Valeria Barbas și a copiilor din Republica Moldova și Ucraina se va desfășura în incinta instituției.
Vizitele de informare din zilele de luni, marți și miercuri se vor desfășura conform programărilor efectuate.
Precizăm că, în această perioadă, în scuarul Parlamentului urmau să fie expuse mașinile de epocă, folosite în trecut pentru transportarea oficialilor de rang înalt, precum și o expoziție de fotografii realizate de tineri, cu genericul „Parteneriat și solidaritate între generații”.

