Secretara generală a Consiliului Europei (COE), Marija Pejčinović Burić, a avut o vizită de lucru la Chișinău, la invitația președintei țării, Maia Sandu, în urma căreia a fost susținut un briefing de presă comun, luni, 22 noiembrie curent. Șefa statului a enumerat subiectele discuției, printre care reforma justiției, explicând că guvernarea acționează fără tipare, pentru că altfel „corupții rezistă”. Secretara generală a apreciat ultimele eforturi, dar și „angajamentul personal” al Maiei Sandu în acest sens.
Republica Moldova are un plan de acțiuni pe 2021-2024, în comun cu Consiliul Europei, lansat în aprilie 2021 la Strasbourg. „Acest plan are drept scop să ne asiste la alinierea legislației, instituțiilor și practicii cu standarde europene în domeniul drepturilor omului, statului de drept și democrației. Proiectele incluse vizează asigurarea integrității și independenței actorilor din justiție, combaterea violenței împotriva copiilor și femeilor, depășirea provocărilor legate de pandemia COVID-19, susținerea presei și altele”, a explicat Maia Sandu.
„O acțiune importantă pe agenda comună este Convenția de la Istanbul împotriva violenței asupra femeilor și a violenței domestice. În luna octombria, RM a ratificat-o, confirmând astfel intenția noastră de a aborda cu toată seriozitatea și de a găsi soluții durabile pentru problema gravă în țară. Un alt subiect a fost reforma justiției și lupta împotriva corupției. Prioritatea nr. 1. Moldova are acum o ocazie unică de a realiza o schimbare substanțială. Pentru asta trebuie să ne mișcăm rapid și hotărât. Apreciem asistența oferită de grupul de lucru de nivel înalt al Consiliului Europei instituit sub auspiciile doamnei secretar general. Grupul a recomandat modificarea Constituției ce vizează activitatea CSP și eliminarea pragului de reconfirmare în funcție a judecătorilor după acumularea a cinci ani de experiență. Recomandarea a fost implementată în această toamna de Parlamentul de la Chișinău. Această acțiune este un pas important în reforma justiției și va asigura mai multă independență judecătorilor după curățarea totală a sistemului”, a adăugat aceasta.
În această ordine de idei, a completat cu faptul că guvernarea de la Chișinău mizează pe sprijinul Consiliului Europei în procesul de evaluare extraordinară a procurorilor și judecătorilor care va începe în 2022. „Suntem conștienți că unele acțiuni ar putea fi interpretate ca extraordinare, însă ele sunt justificate de circumstanțele extraordinare în care acționează azi guvernarea de la Chișinău”, aceasta pentru că „corupții opun rezistență, iar tiparele clasice nu sunt suficiente. Fără intervenții rapide, eforturile pot fi discreditate de cei care nu-și doresc schimbări”.
Marija Pejčinović Burić a promis că membrii Consiliului Europei sunt determinați să continue să prijine Republica Moldova în eforturile de reforme, colaborarea având loc în toate instituțiile. În plus, și-a subliniat aprecierile pentru „angajamentul personal” al Maiei Sandu.
Secretara generală COE este pentru prima dată în vizită oficială în Republica Moldova în calitatea sa. Vizita a avut loc la șapte luni după întâlnirea cu Maia Sandu la Strasbourg în această primăvară.
