Fermierii greci au provocat închiderea unui aeroport pe insula Creta, au blocat drumuri şi puncte de trecere a frontierei şi au aruncat cu pietre în poliţie în timpul unor proteste naţionale organizate luni, declanşate de întârzierile în acordarea plăţilor.
Protestatarii au folosit mii de camioane şi tractoare în cel puţin 20 de acţiuni de blocare organizate în toată ţara, potrivit presei locale.
Poliţia a tras cu gaze lacrimogene asupra unui grup de fermieri protestatari care au aruncat cu pietre şi au pătruns cu forţa pe pista aeroportului Heraklion din Creta, oprind traficul aerian.
Un alt grup din apropierea aeroportului Chania din Creta a spart geamurile vehiculelor poliţiei cu ciomege de păstori şi pietre. Oficialii poliţiei au declarat că persoanele implicate au fost identificate şi vor fi puse sub acuzare.
Fermierii greci se confruntă cu un deficit de 600 de milioane de euro din ajutoarele UE şi alte plăţi, după un scandal de corupţie în care unii fermieri, ajutaţi de angajaţi ai statului, au falsificat proprietatea asupra terenurilor pentru a se califica pentru plăţi. Auditurile în curs au încetinit plăţile ulterioare.
Întârzierile în finanţare vin tocmai în momentul în care fermierii şi crescătorii de animale se luptă cu o epidemie de variolă ovină, care a dus la sacrificarea a sute de mii de oi şi capre.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Grecia, afectată de proteste. Moldovenii care călătoresc sunt avertizați să evite zonele blocate