Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Curent mai scump în noiembrie! Importurile domină piața, producătorii locali asigură doar 32%

09 Dec. 2025, 14:53
 // Categoria: Economie // Autor:  Vlada Ciorici
09 Dec. 2025, 14:53 // Economie //  Vlada Ciorici

Achizițiile de energie electrică ale Republicii Moldova s-au scumpit în luna noiembrie 2025, arată datele publicate de S.A. „Energocom”. Compania a cumpărat aproximativ 397,6 mii MWh de energie electrică, la un preț mediu ponderat de 134,70 euro/MWh, în creștere față de 132,44 euro/MWh în perioada precedentă.

Potrivit Energocom, importurile au continuat să domine mixul de aprovizionare, reprezentând 67,97% din volumul total achiziționat, în timp ce producătorii autohtoni au asigurat doar 32,03% din necesarul de consum.

O parte importantă a energiei a fost cumpărată pe piața liberă. Astfel, 25,88% din totalul achizițiilor au fost realizate prin contracte bilaterale cu furnizori și producători din România și Ucraina, iar 42,09% din energie a fost procurată prin intermediul platformelor de tranzacționare BRM și OPCOM, unde prețurile sunt puternic influențate de condițiile pieței regionale.

Energocom precizează că prețul mediu de achiziție nu include costurile suplimentare, precum taxele de transport, cheltuielile logistice și costurile pentru rezervarea capacităților de interconexiune, ceea ce înseamnă că costul real al energiei livrate în sistem este mai ridicat.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 20:53
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 20:53 // Slider //  Ana Panaguța

Șansele ca Trump și Putin să poarte discuții față în față au crescut semnificativ după ce Kremlinul a declarat că cei doi s-ar putea întâlni în China. Președintele rus Vladimir Putin și președintele SUA Donald Trump se vor întâlni probabil cu ocazia summitului Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) din China, în noiembrie, dacă ambii vor participa, a declarat duminică consilierul pentru politică externă al Kremlinului, Iuri Ușakov, scrie Digi24.

Polymarket.com estimează acum șansele unei întâlniri la 45%.

Trump și Putin s-au întâlnit ultima oară față în față în Alaska, în august 2025. De atunci, cei doi președinți au comunicat doar telefonic — fără niciun contact direct.

Summitul APEC din acest an va avea loc la Shenzhen, în China, în perioada 18–19 noiembrie. „Dacă liderii se află la același eveniment, atunci mi se pare că se vor întâlni și vor discuta inevitabil”, a declarat Ușakov într-un interviu acordat postului de televiziune rus VGTRK.

Potrivit acestuia, nu au existat încă semnale sau indicii privind planuri pentru o astfel de întâlnire, dar mai sunt încă aproximativ trei luni până la summitul APEC.

„Trebuie să așteptăm până atunci. Deocamdată, mai avem încă multe evenimente internaționale importante”, a spus el.

Între timp, ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat într-un interviu separat acordat VGTRK că țările NATO și ale UE nu vor putea să se distanțeze public de acordarea de asistență militară Ucrainei și de urmărirea a ceea ce el a descris ca fiind o politică antirusească.

Lavrov a afirmat că Rusia va ține seama de acțiunile celor pe care i-a numit „elite deschis rusofobe” din Marea Britanie, Bruxelles, Paris, Berlin și alte țări membre ale NATO și ale UE.

„Ei știu ce fac și încearcă să se distanțeze public de aceste acțiuni încă dinainte. Nu va funcționa”, a spus el.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!