Atelierul Cursului de creație Stati Art s-a transformat pentru câteva săptămâni într-o casă a poveștilor, găzduind păpușile Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”. Tinerii care frecventează cursul au dialogat și au pictat păpușile teatrale, care au devenit emblematice pentru mii de copii din Republica Moldova, grație spectacolelor montate pe scena Teatrului „Licurici”. Am întrebat-o pe fondatoarea Cursului de creație Stati Art, dna Nicoleta Stati, cum a apărut ideea unui astfel de proiect?
„Acest proiect frumos s-a creat în colaborare cu directorul Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”, dna Ala Toma, care cu multă bunăvoință a oferit tinerilor cursanți posibilitatea de a imortaliza în culori păpușile din arhiva teatrului”.
Care e scopul proiectului dat?
„Scopul proiectului constă în interpretarea artistică a păpușilor Licurici în viziunea tinerilor cursanți Stati Art. Portretizarea fiecărui personaj din basme într-un mod inedit, prin prisma ochilor și sufletul copiilor. Cursanți Stati Art, cu vârste cuprinse între 7 – 14 ani, au desenat păpușele în varii tehnici grafice, care sunt predate la curs, precum: pastel, guașă, acuarelă, cariocă, tehnică mixtă, iar copiii au fost ghidați să pună accentul pe redarea caracterului fiecărui personaj în parte și crearea unui ambient de poveste, care este montat exclusiv pentru fiecare păpușă Licurici.”
Relatați-ne ceva detalii despre Cursul de creație Stati Art
„Cursul oferă ore de studiu în domeniul artelor plastice, în tehnicile graficii de șevalet și este destinat copiilor (7-9 ani), adolescenților (10-14 ani) și adulților (+ 15 ani).
Programul de studiu prevede parcurgerea eșalonată a temelor, de la nivel simplu, la avansat, structurat pe module, care oferă înțelegerea noțiunilor de bază în desen, pictură și compoziție.
Împreună cu colega mea, Cristina Chelaru, optăm pentru tehnici combinate de predare, care se bazează atât pe studiul academic, care le permite cursanților să obțină abilități profesionale, dar și tehnici de interpretare artistică a unor subiecte compoziționale, care le dezvolta viziunea și gustul artistic. De aici reies temele și stilurile abordate la ore, dacă desenam un ghips, elemente ale portretului uman, copii după operele marilor Maeștri, recurgem la un stil mai academic, realist. Dacă optam pentru subiecte de interpretare artistică, abordăm teme precum: natura statică tematică, flori, peisajul, compoziții cu personaje de basm, compoziții figurative în baza temelor propuse de profesor”.
Cum încurajați exprimarea creativă a cursanților?
„Este un complex de acțiuni care vin să încurajeze exprimarea creativă a cursanților:
- Atelierul unde creăm, atmosfera care e aici și comunitatea artistică pe care am format-o în timp;
- Punem accent pe dezvoltarea artistică și performanța personală a fiecărui cursant! În dependență de vârstă sau background, pregătire profesională, obiective și interese, noi selectam cele mai utile teme pentru a le dezvolta abilitățile artistice;
- Vizităm muzee, expoziții, dialogăm despre artă și mediul artistic;
- Participăm cu cursanții la proiecte expoziționale naționale și internaționale;
- Creăm proiecte artistice precum este și proiectul actual cu păpușile Teatrului „Licurici”.
Care este finalitatea proiectului dat?
„Finalitatea proiectul constă în lansarea unei Expoziții artistice a tinerilor cursanți Stati Art în incinta Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”, chiar de 1 iunie, Ziua Internațională a Copiilor, unde fiecare doritor poate veni să admire creațiile micilor artiști și să descopere potențialul lor artistic”.
Întrebată cu ce mesaj vine această expoziție către publicul larg, dar îndeosebi către micii vizitatori, directorul Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”, dna Ala Toma ne-a relatat: „Trecutului nostru teatral, arta păpușărească de ieri și de azi, visarea prin a crea un obiect de artă scenică – iată despre ce este această expoziție. Ce este o păpușă de teatru? Un simbol, o convenție a artei și a spectatorului. O păpușă-pasăre nu este un obiect zoomorf, este întruparea zborului, a dorinței de a te înălța. O păpușă-om nu e o figură antropomorfă, este un vis întrupat, un dor care se mișcă, dansează, trăiește. Păpușile sunt niște doruri materializate. Și asta ne încurajează să le creăm, să le aducem în scenă, să le filosofăm”.
Expoziția „Lumea basmelor în culori ~ Cursanții Stat Art & Păpușile ”Licurici” poate fi vizitată în perioada 1iunie – 1 iulie 2024, în incinta Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”.

