Consiliul Audiovizualului (CA) a retras licența de emisie a postului de televiziune ”3,14 TV”. Solicitarea a venit din partea proprietarei Elena Pahomova.
„La 13 octombrie 2024, deținătorul licenței de emisie eliberate la 01.10.2021, a solicitat CA retragerea actului permisiv, în conformitate cu prevederea art. 27 lit. a) din Codul serviciilor media audiovizuale, potrivit căreia „furnizorul de servicii media notifică Consiliul Audiovizualului despre renunțarea la difuzarea serviciului media audiovizual”.
Potrivit ultimului Raport anual de activitate al furnizorului de servicii media vizat, în calitate de administrator și proprietar beneficiar este indicată Elena Pahomova. Cu un capital social declarat de 5 400 de lei, în raport se indică 0 lei la capitolul venituri, cheltuieli și profit, atât pentru anul de raportare (2023), cât și pentru cel precedent (2022)”, se arată în comunicatul emis de CA.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Acest post de televiziune a obținut licența în luna octombrie 2021, dar nu își începuse activitatea. Potrivit concepției serviciului media audiovizual de televiziune, postul ”3,14 TV” urma să fie unul de știri.
