Votul prin corespondență a fost o necesitate, dar și o promisiune din campania electorală a declarat deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Vasile Grădinaru, la emisiunea Rezoomat de la Rlive TV.
„Necesitatea nu a apărut acum dar din păcate a apărut la ultimele cel puțin patru scrutine electorale. Or, ați văzut nu o dată că cetățenii Republicii Moldova pentru aș exercita dreptul la vot în diasporă au fost nevoiți să facă zeci de kilometri, iar uneori și sute de kilometri până la secțiile de vot. Stăteau câte 5-6 ore la coadă, după care erau situații când nu ajungeau buletine pentru toți. Noi în campania electorală am promis cetățenilor din diasporă că vom elabora acte normative ca să fie respectate drepturile la vot în diasporă”, a declarat Grădinaru.
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat în cadrul emisiunii „Территория свободы” de la RLIVE TV, că conducerea de la Chișinău este gata să ofere din nou sprijin în furnizarea de gaze naturale pe malul stâng al Nistrului, dacă va primi o solicitare din partea autorităților de acolo.
Potrivit ministrului, pachetul de ajutor financiar de 60 de milioane de euro al Uniunii Europene, propus la începutul anului 2025 pentru a depăși criza energetică, rămâne în vigoare și poate fi utilizat dacă este necesar.
„Anul trecut, când tranzitul de gaze a fost oprit la 1 ianuarie, guvernul a oferit asistență regiunii. Ne amintim, de asemenea, de pachetul de ajutor al Uniunii Europene – 60 de milioane de euro, din care 20 de milioane de euro au fost alocate pentru achiziționarea de gaze. Acest pachet rămâne în vigoare”, a spus Dorin Junghietu.
Totodată, ministrul a adăugat că toate mecanismele de sprijin sunt pregătite să fie activate în cazul unei solicitări din partea malului stâng.
„Există măsuri și acțiuni. Le putem activa dacă se adresează. Guvernul i-a ajutat și anul trecut, oferindu-le consultanță privind achiziția de gaze”, a declarat politicianul.
Precizăm că în perioada de economisire a gazului în stânga Nistrului s-a încheiat, însă căldura încă lipsește. În instituțiile de învățământ este în continuare frig, în blocurile locative nu este apă caldă, iar vânzarea metanului la stațiile de alimentare nu a fost reluată. Regimul de economisire a gazului fost instituit pe 2 octombrie.
Din ianuarie 2025, Rusia nu mai livrează gaz în stânga Nistrului. Regimul separatist a făcut achiziții prin intermediul unei firme din maghiare, plătită de o companie din Dubai, după ce în ianuarie oamenii din regiune au stat în frig și s-au confruntat cu deconectări în evantai ale curentului electric.
UE a intervenit și a acordat ajutor pentru achiziții, însă conducerea regiunii a refuzat condiționalitățile pentru ca sprijinul să fie extins.