Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Discuții la CSS: Scurgeri de informații și dosare politizate. Acțiunile ce vor fi întreprinse, anunțate de Sandu

05 Sept. 2022, 16:11
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
05 Sept. 2022, 16:11 // Politica //  Realitatea.md

Progresele dar și obstacolele întâlnite în actul justiție, precum și combaterea și contracararea actelor de terorism au fost temele discutate pe larg la ședința de astăzi, 5 septembrie a Consiliului Suprem de Securitate (CSS), unde președinta țării, a cerut pedepse mai aspre pentru cei care admit scurgeri de informații din dosare precum și sancțiuni disciplinare și penale pentru magistrații, care tergiversează intenționat pronunțarea deciziilor pe anumite cauze.

Maia Sandu a precizat că, fenomenul scurgerilor de informație, dăunează anchetei și demonstrează că există corupție în grupurile de anchetă.

„Documentarea insuficientă pe anumite dosare penale poate duce la discreditarea anchetei. Am discutat la ședința de astăzi a CSS și despre subiectul finalității dosarelor de mare corupție. Atunci când apar zvonuri, după care urmează justiție televizată, apoi arestul, care se tergiversează, iar finalitate nu mai există oamenii își pierd speranța într-o justiție echitabilă. Aici își are efectul și sistemul judecătoresc. Am discutat despre nevoia de a introduce modificări legislative pentru a preveni tergiversări ale dosarelor din partea apărării. Procuratura Generală ne-a spus că în prezent sunt 7 miliarde de lei sunt puse sub sechestru, dar le-am spus că trebuie să fie confiscați nu doar puși sub sechestru. În acest scop am discutat despre consolidarea ARBI. Am vorbit despre necesitatea de a modifica legislația privind perioada de prescripție, pentru că judecătorii intenționat tergiversează unele procese pentru ca persoana să nu mai poată fi condamnată într-un final”, a spus Sandu.

Referitor la actele de terorism, catalogate inclusiv alertele false cu bombă din ultima perioadă, Maia Sandu, a anunțat că se va interveni după un nou mecanism, care va presupune trei niveluri de alertă.

„Instituțiile responsabile au pregătit un nou mecanism comun de examinare a riscurilor. Astfel, SIS în comun cu MAI vor folosi trei niveluri de alertă în funcție de situație impusă. De asemenea, am vorbit despre sancțiuni mai drastice pentru cei care lansează astfel de alerte false”, a spus Sandu.

Precizăm că, de dimineață, CSS s-a convocat în ședință. La 13:30 era planificat briefingul șefei statului, însă s-a prelungit cu două ore.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

 

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!