După șapte zile de examinare în instanța de apel, dosarul secțiilor de vot în străinătate se mută la Curtea Supremă de Justiție.
Astfel, magistrații CSJ vor examina marți, 22 iunie, recursul Comisiei Electorale Centrale împotriva deciziei Curții de Apel Chișinău prin care au fost anulate anexele Comisiei privind deschiderea a 139 și respectiv 146 de secții de vot în diasporă și prin care a obligat CEC-ul să-și revizuiască hotărârile și să aprobe alte anexe cu privire la numărul secțiilor de vot, în limita avizului Ministerului de Externe, care prevede 191 de secții de vot în străinătate pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie, scrie ziarul de gardă.
Ședința va începe la ora 15:00.

Amintim că Comisia Electorală Centrală a atacat la Curtea Supremă de Justiție decizia Curții de Apel Chișinău prin care a anulat anexa Hotărârii CEC prin care s-a dispus deschiderea a 146 de secții de votare în diasporă.
Respectiv, prin decizia Curții de Apel s-a anulat deschiderea secțiilor peste hotare, motiv pentru care Hotărârea Curții a fost contestată, a confirmat pentru Realitatea.md, șefa Serviciului de presă a CEC, Rodica Sîrbu.
Sîrbu a precizat că, prin Hotărârea de ieri a Curții de Apel Chișinău, CEC-ul nu a fost obligat să deschidă mai multe secții de votare așa cum s-a interpretat ieri decizia, însă a fost anulată Anexa Hotărârii Comisiei referitor la deschiderea secțiilor de votare peste hotarele țării, situație, fără precedent, a afirma șefa Serviciului de presă a CEC.
Amintim că, astăzi, CEC au avut loc și consultări cu reprezentantul Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene pentru a se lua o decizie în privința situației create, după decizia Curții Apel de ieri. Oficialii nu au ajuns la un consens în urma discuțiilor purtate.


