Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

DOC Se clatină fotoliul șefei de la Curtea de Apel Chișinău! CSM, înștiințat despre „activitatea ei defectuoasă”

12 Aug. 2021, 06:00
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
12 Aug. 2021, 06:00 // Actualitate //  Realitatea.md

Ana Panov, șefa interimară a Curții de Apel Chișinău ar putea „zbura” din funcție, la aproape două luni de când a preluat interimatul atribuțiilor de la Vladislav Clima, după ce Consiliul Superior al Magistraturii a fost sesizat privind „activitatea ei defectuoasă”.

Alături de Panov, ar putea fi trași la răspundere și alți judecători, care și-ar fi impus propriile „reguli de joc” la CA.

În acest sens a fost sesizat Consiliul Superior al Magistraturii căruia i se cere verificarea corectitudinii organizatorice a Curții de Apel Chișinău în înfăptuirea justiției, dar și asupra ilegalităților comise de Colegiul, comercial și de contencios administrativ al CA, compus din președintele completului, Ana Panov și judecătorii Marina Anton și Olga Cojocaru.

Demersul vine după ce Panov a decis să modifice dispoziția nr. 29 cu privire la componența completurilor de judecători și schimbarea unor magistrați din Colegiul civil în cel penal, document care a pertubat activitatea magistraților de la CA și a provocat o criză majoră în peste 2 800 de dosare.

A fost modificată componența numerică a Colegiului penal al Curții de Apel în număr de 27 de judecători și a Colegiului civil, comercial și de contencios administrativ al instituției în număr de 30 de judecători.

Mai exact, o parte din magistrații care au activat ani buni în Colegiul civil au fost „trimiși” să muncească în Colegiul penal. Steliana Iorgov, Anatol Pahapol, Grigore Dașchevici, Vitalie Cotorobai, sunt doar câțiva din cei care au fost excluși din componența colegiului Civil, comercial și de contencios administrativ și au fost incluși în componența colegiului Penal. Nu este clar însă dacă a existat acordul celor vizați. Totodată, această decizie va atenta direct asupra calității și termenilor actului justiției.

Mai mult de atât, a fost modificată și componența completurilor de judecători, iar în mai multe dintre acestea funcția de președinte i-a revenit chiar Anei Panov.

Reconfigurările aduc cu sine și necesitatea repartizării dosarelor din gestiune unor judecători către alții. În total, ar urma să fie redistribuite de la un judecător la altul aproximativ 3 000 de dosare.

Sesizarea vine, de altfel, inclusiv și după ce în presă au apărut informații și investigații despre averea pe care o deține familia Panov, mai multe afaceri în agricultură şi comerţ, zeci de metri pătraţi de spaţii comerciale şi peste 200 de hectare de teren agricol.

Familia Panov locuieşte într-o casă amplasată într-un cartier select din sectorul Centru al Capitalei, al cărei preţ declarat este cu mult sub cel de piaţă. Magistrata susţine că de toate afacerile se ocupă soţul, iar casa a fost construită pe parcursul mai multor ani.

Casa cuplului Vasile şi Ana Panov are 270 de metri pătraţi şi este amplasată pe un teren de 5 ari. Datele cadastrale arată că familia a intrat în posesia terenului în decembrie 1999, iar casa a fost dată în exploatare în septembrie 2008.

Casa are trei nivele, iar gospodăria este îngrădită de un gard cu înălţimea de cca 2 metri. Magistrata a raportat casa la preţul de 1.013.316 de lei, cca 48 de mii de euro. Acesta este preţul de piaţă al unui teren pentru construcţii din zona respectivă. Preţul unui imobil din cartierele de elită din Chişinău începe de la 200 de mii de euro.

Realitatea.md a intrat în posesia sesizării parvenite la CMS, datorită unor surse demne de încredere din cadrul instituției.

Mai exact, CSM-ului i se cere admisibilitatea sesizării pentru pornirea procedurii disciplinare, iar magistrata Panov să fie trasă la răspundere disciplinară în termen de doi ani de la data comiterii abaterii disciplinare.

„Ilegalitățile numeroase grave comise de către Colegiul Curții de Apel Chișinău constituie temei suficient pentru o eventuală adresare la Curtea Europeană a Drepturilor Omului(CtEDO) în vederea apărării principiilor găzduite de Convenția Europeană a Drepturilor Omului(CEDO)… Considerăm neecesitatea intervenirii pe situația creată a CSM-ului este incontestabilă, de altfel, acceptarea unei erori materiale grave comise de către Colegiul Curții de Apel ar putea fi echivalată cu ineficiența sistemului judiciar”, se arată în textul sesizării.

Mai mult, CSM-ului i se cere să aplice sancțiuni și asupra judecătorilor Marina Anton și Olga Cojocaru.

Amintim că din 1988 și până în 1989, Panov a fost stagiar la procuratura raionului Călăraşi, ulterior, a fost ajutor al procurorului raionului Călăraşi în perioada anilor 1989-1990.

Începând cu anii 90 și până în 1993, aceasta a exercitat funcția de judecător la Judecătoria orașului Bender. Panov a activat și în cadrul Judecătoriei Centru din Chișinău, în perioada anilor 1993 – 2001. Iar din 2003, prin transfer a fost numită în funcţia de judecător la Judecătoria Buiucani, mun. Chişinău. Abia în 2010, magistrata a fost numită în funcţia de judecător la Curtea de Apel Chişinău.

Se mai știe că Ana Panov este mătușa avocatului lui Veaceslav Platon, Ion Crețu.

Documentul integral poate fi văzut mai jos.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!