Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Dosar penal pe George Simion, după ce a spus că „cei care au comis lovitura de stat ar trebui jupuiţi în piaţa publică”

10 Mart. 2025, 16:25
 // Categoria: În Lume // Autor:  Elena Putregai
10 Mart. 2025, 16:25 // În Lume //  Elena Putregai

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie din România a anunțat luni, 10 martie curent, că s-a sesizat din oficiu pentru infracțiunea de instigare, după ce, la protestul din fața sediului BEC, „președintele unui partid politic”, care este și deputat, „a făcut o serie de declarații prin care a incitat la violență”. Este vorba de președintele AUR, George Simion.

Alegeri în România: Simion așteaptă aprobarea lui Georgescu și acuză judecătorii români

„Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a sesizat din oficiu, în data de 10 martie 2025,  cu privire la săvârşirea infracţiunii de instigare publică, prevăzută de art. 368 alin. 1 şi 2 Cod penal. În fapt, s-a reţinut că în seara zilei de 9 martie 2025, în contextul unui protest care a avut loc în Bucureşti, preşedintele unui partid politic, care este, totodată, şi deputat în Parlamentul României, a făcut o serie de declaraţii prin care a incitat la violenţă”, a transmis Parchetul General.

Urmărirea penală se desfăşoară deocamdată in rem, adică privind faptele, nu persoana lui George Simion, al cărui nume nu a fost pronunțat de PICCJ. Nu este prima dată când Parchetul General deschide un dosar penal în cazul faptelor lui George Simion, dar niciodată aceste demersuri nu s-au finalizat cu măsuri împotriva președintelui AUR. De-a lungul timpului, au mai fost dosare penale deschise, precum cel din februarie 2022, în cazul agresiunii din Parlament asupra fostului ministru al Energiei Virgil Popescu sau cel din septembrie 2022, când a condus fără permis sau cel din iunie 2024, în cazul candidaturii lui Silvestru Șoșoacă la Parlamentul European, dar niciodată nu au fost soluționate împotriva lui Simion.

Anunțul Parchetului General a venit după ce președintele AUR a spus seara precedentă, după ce BEC i-a respins candidatura la preşedinţie lui Călin Georgescu, că „cei care au comis lovitura de stat ar trebui jupuiţi în piaţa publică”. Au urmat proteste violente Biroul Electoral Central a invalidat, duminică, 9 martie, candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale. După decizia BEC, în fața clădirii din Centrul Vechi au fost incidente între simpatizanţii lui Georgescu şi jandarmi.

Mai precis, fanii lui Georgescu au aruncat cu sticle în jurnalişti şi în forţele de ordine și au fortaţ cordonul de jandarmi ca să intre în BEC, iar jandarmii au folosit spray-uri lacrimogene ca să îi îndepărteze. De asemenea, o femeie care se manifesta agresiv a fost ridicată şi urcată în dubă.

„În contextul forțării de către manifestanți a cordonului de jandarmi și a dispozitivului de panouri metalice, un jandarm a fost lovit cu un obiect contondent în casca de protecție, fiind în afara oricărui pericol, iar în acest moment aflându-se în deplasare către o unitate spitalicească pentru o evaluare de specialitate”, au precizat reprezentanții Jandarmeriei.

Alegerile prezidențiale vor avea loc pe 4 mai (primul tur) și 18 mai (turul al doilea).

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!