Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Două blocuri politice și un partid, înregistrate în cursa electorală. O formațiune a primit refuz

18 Aug. 2025, 14:51
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Realitatea.md
18 Aug. 2025, 14:51 // Alegeri //  Realitatea.md

Blocul Alternativa, în frunte cu liderii Ion Ceban, Ion Chicu, Alexandr Stoianoglo și Mark Tkaciuk, dar și Blocul Electoral „Patriotic al Socialiștilor, Comuniştilor, Inima și Viitorul Moldovei” în frunte cu Igor Dodon, Vladimir Voronin, Irina Vlah și Vasile Tarlev, au fost înregistrate oficial în cursa electorală pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie.

De asemenea, și Partidul Mișcarea Respect Moldova, în frunte cu Marian Lupu, a primit undă verde de la Comisia Electorală Centrală.

Potrivit autorității electorale, Blocul Alternativa a depus o listă cu 103 candidați, Blocul Electoral „Patriotic al Socialiștilor, Comuniştilor, Inima și Viitorul Moldovei” o listă cu 104 candidați, iar Respect Moldova – lista cu 101 candidați.

Între timp, Partidul Politic „NOI” a primit refuz, întrucât a prezentat un dosar incomplet și plin de nereguli. Totuși, conform legislației, partidul are două zile la dispoziție pentru a înlătura toate neconformităţile și pentru a reveni cu o nouă cerere.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Actele pentru înregistrarea în cursa electorală pot fi depuse până pe 19 august, iar campania electorală va începe oficial pe 29 august.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 19:48
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 19:48 // Slider //  Daniela Baranovschi

Un posibil fragment de dronă aeriană a fost semnalat, vineri, în Marea Neagră, la 25 de metri de digul de sud al Portului Midia, iar scafandrii intervin pentru evaluarea obiectului.

 

”Vineri, 21 august, Ministerul Apărării Naţionale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, semnalat printr-un apel la numărul unic de urgenţă 112, în Marea Neagră, la aproximativ 25 de metri de digul de sud al Portului Midia, judeţul Constanţa”, au transmis reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale, transmite News.ro.

 

Ei au precizat că o echipă de scafandri de luptă EOD din cadrul Forţelor Navale Române intervine în zona indicată pentru identificarea şi evaluarea obiectului.

În ultimele zile, mai multe drone sau fragmente de dronă au fost aduse de valuri la ţărm în mai multe staţiuni de pe litoralul românesc

De asemenea, o dronă maritimă cu încărcătură explozivă a fost observată, joi, în apropierea plaformei Neptun Deep din Marea Neagră, fiind distrusă de o aeronavă F-16.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!