După câteva zile geroase, temperaturile devin mai blânde. Potrivit meteorologilor temperaturile vor ajunge la +5°C, iar noaptea vor coborî până la -7°C. Noaptea și dimineața se așteaptă izolat ceață slabă.
În centrul țării și în Capitală temperaturile vor varia între -7° și +3°C. La nord termometrele vor arăta temperaturi cuprinse între -7° și 0°C.
În sudul țării temperaturile vor fi cuprinse între -5° și +5°C. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, vântul va sufla din sud-est și va avea o viteză maximă de 9 km/h.
Un șofer în vârstă de 19 ani a fost amendat și riscă să fie privat de dreptul de a conduce, după ce a încălcat regulamentul circulației rutiere, punând în pericol participanții la trafic, în Capitală. Potrivit Poliției Naționale, tânărul care se afla la volanul unui Mercedes.
„Deplasându-se cu un Mercedes pe strada Vasile Alecsandri din capitală, a încălcat vădit prevederile Regulamentului circulației rutiere. În timp ce automobilul staționa la culoarea roșie a semaforului, pasagerul din Mercedes a luat din portbagajul mașinii un dispozitiv special de semnalizare luminoasă de culoare roșie-albastră, care ulterior a fost pus în funcțiune de către șofer.
Ulterior, șoferul a traversat intersecția neregulamentar, ignorând culoarea roșie a semaforului și neacordând prioritate legală pietonilor angajați deja în traversarea carosabilului”, se arată în comunicatul Poliției Naționale.
Tânărul a fost identificat la scurt timp, iar pe lângă amenda aplicată, polițiștii au înaintat instanței de judecată propunerea de a fi privat de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la 1 an.