16 persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței în urma incendiului de proporții care a izbucnit vineri, 16 mai, la mansarda unui bloc de locuit de pe strada Tudor Vladimirescu 75/1 din orașul Durlești, anunță Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP).
„La ora 15:58 a fost solicitată intervenția ambulanței. Pentru deservirea acestui caz au fost alocate 4 echipe de asistență medicală urgentă, care au intervenit prompt la locul solicitării și au acordat ajutor medical la 16 persoane, care au suferit în urma intoxicației cu monoxid de carbon și au avut o reacție acută la un factor de stres”, se arată în comunicatul emis de CNAMUP.
Potrivit CNAMUP, după acordarea asistenței medicale urgente la etapa de prespital, 3 pacienți au fost transportați la spital (2 la IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” și o persoană la Spitalul Internațional Medpark) pentru tratament în condiții de staționar.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Amintim că un incendiu de proporții a izbucnit în după-amiaza zilei de vineri, 16 mai curent, la mansarda unui bloc de locuit de pe strada Tudor Vladimirescu 75/1 din orașul Durlești, suburbie a municipiului Chișinău. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 15:57, iar intervenția este gestionată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) conform unui nivel sporit de urgență.
Sâmbătă, 17 mai, ora 04:08, pompierii au lichidat incendiul de pe strada Tudor Vladimirescu nr. 75 din orașul Durlești.