119 bunuri publice, printre care clădiri, stații de pompare, bazine, canale și terenuri aferente vor fi transmise în administrarea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare (MAIA). Hotărârea a fost aprobată miercuri, 24 septembrie, de cabinetul de miniștri, la propunerea Agenției Proprietății Publice (APP), transmite IPN.
„Punem în valoare patrimoniul public și îl orientăm spre nevoile reale ale economiei. Transmiterea acestor bunuri către Ministerul Agriculturii și ulterior către utilizatorii de apă este un pas necesar pentru a sprijini fermierii și pentru a asigura folosirea rațională a resurselor acvatice”, a declarat directorul general adjunct al APP, Valerian Bobu.
Autoritățile menționează că aceste sisteme sunt esențiale în contextul secetelor tot mai frecvente și al deficitului de apă cu care se confruntă agricultura. Prin funcționarea lor, fermierii vor avea acces la surse sigure de irigare și la o producție agricolă mai stabilă.
Bunurile care urmează a fi transmise provin din gestiunea unor întreprinderi aflate în insolvabilitate și vor fi preluate de Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare, potrivit sursei citate. Acestea urmează ulterior să fie transmise Asociațiilor utilizatorilor de apă pentru irigații, cu scopul valorificării eficiente a infrastructurii.
