În perioada 17-19 mai, 61 de elevi din Republica Moldova participă la Olimpiada Republicană la Economie. Concursul se desfășoară la Academia de Studii Economice din Moldova.
Olimpiada Republicană la Economie este rezervată elevilor claselor 10-12 și este organizată de Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare din cadrul Ministerului Educației și Cercetării (MEC), în colaborare cu membrii Consiliului Olimpic Republican. Aceasta se înscrie în lista celor 21 de olimpiade și concursuri republicane care au loc în perioada 16 februarie – 27 mai 2024.
„Probele de concurs se vor desfășura pe parcursul zilei de sâmbătă, 18 mai, iar festivitatea de premiere va avea loc duminică, 19 mai, ora 11:00, la Academia de Studii Economice din Moldova, blocul F, sala 203”, transmite MEC.
Amintim că în aceasă perioadă se desfășoară și Olimpiada Republicană la Limba și literatura română (pentru instituțiile cu predare în limbile minorităților naționale) la Liceul Teoretic „N. Gogol” din Chișinău și întrunește 134 de elevi din întreaga țară.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!







