Un biciclist de 39 de ani din raionul Hîncești a fot tamponat de un autocamion. Cazul a avut loc aseară, în jurul orei 20:25. Astfel, în urma accidentului rutier, victima a fost transportat la Spitalul raional Hîncești, pentru îngrijiri medicale.
Contactat de Realitatea.md, ofițerul de presă IP Hîncești a comunicat că, pe traseul R-34 Hîncești-Leova, în strada satului Sărata Galbenă, un bărbat în vârstă de 51 ani, din raionul Edineț, conducând autocamionul de model ,,Daf” și deplasându-se regulamentar, a tamponat un biciclistul care a ieșit brusc de pe un drum secundar, neasigurându-se înainte de efectuarea manevrei.
Totodată, în urma efectuării alcooltestului, s-a constatat că conducătorul auto avea 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii investighează toate circumstanțele producerii accidentului rutier.