Chișinăul, plin de farmec și azi, a fost cândva perlă arhitecturală. Timpul, războiul și indiferența i-au știrbit din splendoare, dar nu și-a pierdut niciodată farmecul.
Iurie Șveț și-a imaginat cum ar fi arătat clădirile și monumentele dispărute din oraș în anturaj modern. Imaginile de arhivă, combinate cu fotografii mai recente ale Capitale, au fost publicate pe blogul său OldChișinău.
În imagini apar monumente pierdute în timp, edificii pe care nu le vom mai vedea vreodată, dar și oamenii vremii. Primele mașini, trăsurile și micile magazine de la parterul edificiilor, la fel, se regăsesc în fotografii.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Să ne iubim orașul și să avem grijă de istoria care îl reprezintă!La mulți ani, Chișinău!













