Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

FOTO Cum arată cel mai înalt hotel din lume: bucătărie, camere și prețuri

28 Iun. 2021, 16:33
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
28 Iun. 2021, 16:33 // Life //  Realitatea.md

Cel mai înalt hotel din lume a fost inaugurat în vârful Shanghai Tower, China, un zgârie-nori care are o înălțime de 632 de metri și care se află în capitala economică a Chinei. Acest hotel de lux ocupă ultimele etaje ale Shanghai Tower care are în total 128 de etaje. Realitatea.md a găsit fotografii din interior pe site-ul oficial.

J Hotel aparține grupului Jin Jiang International Hotels al cărui acționar majoritar este statul chinez. De curând, ocupă locul al doilea în clasamentul celor mai înalți zgârie-nori din lume, după celebrul Burj Khalifa (828 de metri) din Dubai.

Hotelul are 165 de camere, dintre care unele pot fi închiriate cu prețuri astronomice, așa cum este cazul celui mai frumos dintre apartamentele sale, decorat cu candelabre de cristal și echipat cu o saună, care poate fi închiriat cu 67.000 de yuani (8.660 de euro) pentru serile de sâmbătă.

Este amplasat pe strada Dong Tai, nr. 126, în zona Lujiazui din centrul Shanghai. Sunt 8 minute până la trenul care leagă distanța cu aeroportul Pudong. „Nicio locație nu este mai comodă decât asta”, se laudă proprietarii.

Camere

Dacă ar fi să rezervăm pentru o noapte o cameră de tip grand suite, ne-ar costa 10.364 de yuani (1.345 de euro), în timp ce o cameră de tip J Suite – 67.628 yuani (8.768 de euro). Și aceasta pentru o singură persoană. Dacă v-ați gândit să mergeți în cuplu, spre exemplu, în acest weekend, pentru două două nopți prețul se ridică la 135.256 yuani (175.378 de euro).

Prețul include micul dejun, acces la internet în lobby lounge și acces la un cocktail de seară.

Restaurant și bucătărie

Restaurantul hotelului, situat la etajul 120, și piscina, plasată la etajul 88, fac parte dintre principalele atracții ale acestui hotel, a cărui deschidere oficială a fost amânată din cauza pandemiei de coronavirus.

Alte compartimente

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.