Pompierii au intervenit în ultimele 24 de ore, pentru a lichida 76 de focare de arde a vegetației. Pe 14 august, flăcările au compromis în total 166 de hectare de vegetație uscată în mai multe localități din raioanele țării.
Mai multe echipe de pompieri au luptat cu focul, care a distrus 50 de hectare de vegetație uscată în localitatea Botnăreştii Noi, raionul Anenii Noi. Totodată, în urma extinderii arderii, flăcările au nimicit și 10 construcții auxiliare, aflate în apropierea sectorului de vile.
O altă misiune de stingere a focarelor de ardere, a avut loc în Chișcăreni, Sîngerei. Pompierii au fost solicitați pentru a lichida un incendiu de vegetație care s-a produs în pădure. Pentru prevenirea răspândirii flăcărilor, au fost antrenate 4 echipe de pompieri, dar și mijloace tehnice din cadrul autorităților publice locale. Focul a afectat 7 hectare de teren.
De intervenția salvatorilor a fost nevoie și în localitate Hîjdieni, raionul Glodeni, unde au ars 10 hectare de iarbă uscată. De asemenea, pompierii au stins un hectar de livadă de mere și per din Zaicana, Criuleni.
În context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează populația despre riscul avansat de producere a incendiilor de vegetație, care poate afecta suprafețe extinse de teren și poate produce. Temperaturile ridicate și umiditatea redusă favorizează răspândirea flăcărilor, dacă nu sunt respectate regulile antiincendiare.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Pompierii îndeamnă cetățenii să evite utilizarea focului deschis în preajma terenurilor agricole, zonelor forestiere și cele de agrement, precum și în ogrăzile gospodăriilor particulare. Totodată, în perioada estivală o atenție deosebită trebuie să fie acordată minorilor, iar maturii sunt rugați să aibă grijă ca minorii să nu se joace cu surse de foc și lichide ușor inflamabile.
Avertizările specialiștilor sunt adresate și lucrătorilor sectorului agricol. Aceștia, sunt rugați să nu alimenteze tehnica cu carburanți și lubrifianți pe teritoriul terenurilor agricole, ci doar în locuri special amenajate. De asemenea, fumatul în apropierea câmpurilor și spațiilor forestiere este strict interzis.






