NATO a finalizat vineri cel mai amplu exerciţiu de manevre aeriene, menit să arate unitatea membrilor săi în faţa potenţialelor ameninţări, în special – din partea Rusiei, transmite Agerpres.
„Am vrut să arătăm că aceste 25 de naţiuni diferite pot opera împreună din prima zi şi am reuşit”, a declarat şeful Forţelor Aeriene Germane, Ingo Gerhartz.
Exerciţiul, coordonat de Germania şi numit „Air Defender 23”, a reunit aproximativ 250 de aeronave militare din 25 de state membre şi partenere NATO, inclusiv Japonia şi Suedia, o ţară candidată la aderarea la Alianţă.
Circa 10 000 de persoane au participat la aceste exerciţii, menite să consolideze interoperabilitatea şi protecţia împotriva dronelor şi rachetelor de croazieră în cazul unui atac asupra oraşelor, aeroporturilor sau porturilor situate pe teritoriul NATO.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
„Aceste exerciţii au fost un succes total, nu numai tactic, ci şi organizatoric”, a declarat Gerhartz de la baza aeriană Jagel din landul Schleswig-Holstein.

Din cele 2 000 de zboruri planificate, au avut loc 1 800, o rată „record” de finalizare pentru acest tip de exerciţiu.
Ambasadoarea SUA în Germania, Amy Gutmann, a declarat că manevrele au fost menite să transmită lumii un mesaj puternic, în special – Rusiei.

„Aş fi foarte surprinsă dacă un lider mondial nu ar lua notă de ceea ce arată acest lucru în privinţa spiritului acestei alianţe, ce înseamnă puterea acestei alianţe, şi asta îl include şi pe domnul Putin”, a spus ea.
Potrivit șegului Forțelor Aeriene Germane, exerciţiul a fost conceput în 2018, parţial, ca răspuns la anexarea Crimeei de către Rusia în 2014, fiind gândit ca o formă de „asigurare” pentru flancul estic al Alianţei Nord-Atlantice, chiar dacă nu vizează „pe cineva anume”.

