Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

FOTO Peste tot cu BICICLETA! Ciclistul Ștefan Gîncu și-a exercitat dreptul la vot în DANEMARCA

11 Iul. 2021, 19:10
 // Categoria: Alegeri // Autor:  Realitatea.md
11 Iul. 2021, 19:10 // Alegeri //  Realitatea.md

După ce a parcurs aproape toată Europa cu bicicleta, Ștefan Gîncu a ajuns astăzi și la secția de votare pentru a-și exercita votul. Astfel, acesta a votat la secție din Copenhaga, Danemarca.

Anunțul a fost făcut chiar de acesta pe pagina de Intagram unde a postat o fotografie însoțită de mesajul:

„Votat!??❤️”.

Amintim că ciclistul Ștefan Gîncu, la data 27 august 2020 când a fost ziua lui de naștere, a decis să facă o călătorie cu bicicleta având cu el doar 150 de euro, astfel, pornit în călătorii vieții lui.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 07:14
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
18 Aug. 2026, 07:14 // Societate //  Valentina Buza

Un nou antrenament comun pentru Parada Militară dedicată Zilei Independenței Republicii Moldova va avea loc astăzi, 18 august, în municipiul Chișinău.

Potrivit Ministerului Apărării, exercițiul se va desfășura în intervalul 08:00–10:00, sub podul de pe șoseaua Hâncești, în cartierul Telecentru, pe tronsonul cuprins între străzile Lech Kaczyński și Sprâncenoaia, în zona stației Lukoil.

În context, participanții la trafic sunt îndemnați să țină cont de desfășurarea antrenamentului și, în măsura posibilităților, să opteze pentru rute alternative pentru a evita eventualele dificultăți în trafic.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

În acest an, de Ziua Independenței Republicii Moldova, peste 2.000 de militari din cadrul Armatei Naționale, angajați ai Ministerului Afacerilor Interne (MAI), Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Ministerului Justiției (MJ), Serviciului de Protecție și Pază de Stat (SPPS) vor defila în Piața Marii Adunări Naționale.

La eveniment vor participa 150 de veterani ai războiului, în două formațiuni, precum și grupe port-drapel formate din militari din România, Ucraina, Lituania, Italia, Polonia, Franța, Cehia și Statele Unite ale Americii și altele.

Ziua Independenței, marcată cu fast! Peste 2.000 de militari și 100 de unități de tehnică militară vor defila în PMAN